X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Paweł Boguszewski: jesteśmy gatunkiem społecznym

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 18:00
- Siłą przeżycia jest grupa – to jest to, co nam dało możliwość stworzenia cywilizacji, kultury. I to pokazuje, że aspekt społeczny jest bardzo silny i ważny - mówił gość Dwójki z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/beeboys

Posłuchaj
16:36 _PR2_AAC 2020_07_23-17-33-43.mp3 Dr Paweł Boguszewski o człowieku jako istocie stadnej (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

W ostatnim czasie pandemia uświadomiła nam, jak bardzo stadnymi istotami jesteśmy. Nauki społeczne od dawna opisują aspekt ludzkiej stadności, jak podkreślił dr Paweł Boguszewski, takie samo stanowisko przyjmują nauki biologiczne.

- Każdy gatunek jest w jakiś stopniu społeczny i mamy tego całe spektrum: od gatunków zwierząt, które spotykają się tylko w celu przedłużenia istnienia, aż do gatunków symbiotycznych, gdzie jest ścisła hierarchia, a duża część osobników pracuje na rzecz innych – tych, które będą się tylko rozmnażały, jak chociażby mrówki czy pszczoły. Nasz gatunek jest gdzieś w środku. Nie mamy takiej silnej specyfikacji, bo na wszystkich osobnikach istnieje możliwość reprodukcji – opowiadał ekspert.

Jego zdaniem aspekt społeczny jest spuścizną ewolucji, która pozwala nam przetrwać. - Wszystkie hominidy oraz gatunki naczelnych żyją w grupach. To pokazuje, że jest to czynnik determinowany biologiczne i genetycznie. Ale tak naprawdę wszystkie nasze zachowania mają w sobie jakąś komponentę genetyczną. Nawet to, jacy jesteśmy, czyli nasze cechy osobowości, czy również to, w jaki sposób wchodzimy w interakcję - mówił gość audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: dr Paweł Boguszewski (Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN)

Data emisji: 23.07.2020

Godzina emisji: 17.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

F. Frąckowiak: w naszym domu był kult Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 22:00
- Czasem, gdy babcia posyłała mnie w niedzielę do kościoła, zdarzyło mi się z kolegami na rowerze ominąć mszę o jedenastej - wspominał z rozbawieniem swoje dzieciństwo w PR24 Filip Frąckowiak. Syn Haliny Frąckowiak i Józefa Szaniawskiego, radny PiS i wicedyrektor TVP Polonia był gościem kolejnego odcinka audycji "Nieznani Znani 24".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mjr Hieronim Dekutowski "Zapora". Polskę miał w sercu aż do śmierci

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2020 08:17
71 lat temu, 7 marca 1949 roku, w warszawskim więzieniu został zamordowany major Hieronim Dekutowski "Zapora", legendarny dowódca oddziałów partyzanckich Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość na Lubelszczyźnie. W audycji "Historyczne wydarzenie tygodnia" rozmowa o życiu i niepodległościowej działalności jednego z Żołnierzy Wyklętych.
rozwiń zwiń