Pandemia zaskoczyła wszystkich tylko nie naukowców?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 17:38
- Naukowcy przewidywali pojawienie się takiego wirusa i takiej pandemii, tylko nikt tak do końca nie brał tego na poważnie. Zawsze się wydawało, że to jeszcze nie teraz, może za kilka czy kilkanaście lat - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Piotr Kościelniak, dziennikarz i popularyzator nauki.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Thomas Andreas

Posłuchaj
27:59 Dwójka OWZK 30.10.2020.mp3 Szklana kula nauki (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
ekonomia gospodarka prognozy przyszłość 1200.jpg
Pandemia. Gospodarka coraz bardziej zależna od państwa?

Jak uściślił gość Dwójki, przewidywania naukowców nie dotyczyły konkretnie koronawirusa ani tego, że pandemia rozpocznie się akurat w Chinach. Dodał również, że osobna sprawa to konsekwencje pojawienia się wirusa dla całego świata. - Zamrożenie gospodarki, załamanie się systemów ochrony zdrowia, te wszystkie lockdowny. Myślę, że tego nikt się nie spodziewał, bo troszeczkę chyba zabrakło wyobraźni, co taka pandemia może dla nas wszystkich oznaczać - stwierdził Piotr Kościelniak.

Przekonywał, że nauka - w przeciwieństwie to wiary - nie rozstrzyga niczego ostatecznie. - Wszelkie naukowe teorie, hipotezy i twierdzenia są poddawane ciągłemu sprawdzaniu i ciągłej modyfikacji. Niektóre sprawdzają się znakomicie i nawet nie myślimy, by je podważać. Inne natomiast trochę się zmieniają, ewoluują w związku z tym, że cały czas otrzymujemy nowe dane - tłumaczył  specjalizujący się w medycynie i nowych technologiach dziennikarz

Piotr Kościelniak opowiadał także w audycji, czego możemy oczekiwać od nauki, dlaczego czasami nas ona zawodzi i czy świadczy to przeciwko niej.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Piotr Kościelniak (dziennikarz, popularyzator nauki)

Data emisji: 30.12.2020

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Artur Bartkiewicz: wzrasta rola turystyki lokalnej

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 18:00
- Nawet jeżeli pandemia zostanie w jakiś sposób opanowana, to prawdopodobnie zanim rzucimy się do dalekich podróży międzynarodowych, to będziemy instynktownie podróżować bliżej domu, by w razie nawrotu pandemii móc do niego wrócić - mówił w Dwójce dziennikarz i publicysta Artur Bartkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co robimy z wolnym czasem w pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 18:00
Wydaje się nam, że w pandemii mamy więcej czasu wolnego. W jaki sposób go wykorzystujemy? O tym rozmawialiśmy z filozofem i dziennikarzem Łukaszem Kobeszko.
rozwiń zwiń