more_horiz

Rosja obnaża imperialne ambicje

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 18:20
- Nigdy dotychczas białoruska i ukraińska suwerenność nie były tak słabe jak dzisiaj. Nie było na Białorusi rosyjskich baz wojskowych, choć od lat znajdowały się tam obiekty strategiczne typu radary. Lada moment możemy zobaczyć Rosjan na Białorusi, skoro minister Ławrow wypowiada się o Białorusi na arenie międzynarodowej - mówił o sytuacji u naszych wschodnich sąsiadów Rusłan Szoszyn, dziennikarz specjalizujący się w polityce wschodniej.
Łukaszenka oddaje politykę Białorusi w ręce Kremla
Łukaszenka oddaje politykę Białorusi w ręce KremlaFoto: pipicato/shutterstock

Posłuchaj
27:49 O wszystkim z kulturą Dwójka 2 grudzień 2021 17_31_13.mp3 Rozmowa o agresywnej rosyjskiej polityce wobec zachodnich sąsiadów (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

W ostatnich dniach (1.12) w Rydze Kreml po raz kolejny posłużył się agresywną retoryką wobec Ukrainy. Taka narracja znana jest z wiosny 2014 roku, kiedy nagle "zielone ludziki" pojawiły się na Krymie. Wkrótce wybuchła wojna w Donbasie. Przekaz jest prosty: nie uznajemy waszej niepodległości.

Zdaniem Rusłana Szoszyna można jednoznacznie wnioskować, że Rosja nie uznaje zmian, które zaszły w 1991 roku, i uważa Ukrainę za strefę swoich wpływów, negując tym samym suwerenność sąsiada. - Kreml domaga się gwarancji ze strony zachodnich państw, członków NATO, że Ukraina nigdy nie zostanie członkiem NATO. Nawet teoretyczna deklaracja oznaczałaby, że Moskwa decyduje o polityce zagranicznej Ukrainy - tłumaczył dziennikarz. - Nie rozmawia się tak o państwach niepodległych. Walka o przywrócenie Ukrainy do strefy rosyjskiej trwa, nie tylko w Donbasie.

Ukraina realnie zagrożona

- To podnoszenie stawek przed rozmowami z Bidenem, ze Stanami Zjednoczonymi - podkreślił Rusłan Szoszyn. - Zaczynają wyłapywać ludzi i oskarżać ich o terroryzm i współpracę z wywiadem ukraińskim. Dziś (2.12) wyszło oświadczenie Federalnej Służy Bezpieczeństwa, jakoby Ukraińcy szykowali zamachy terrorystyczne w Rosji. To nic dobrego nie wróży - dodał.

Jak to się ma do obecnej sytuacji Polski? W roszczeniach Kremla pojawił się wątek dotyczący nieinstalowania przez NATO dodatkowej broni przy granicy z Rosją. Tymczasem Federacja umieszcza w Obwodzie Kaliningradzkim i na Białorusi nowoczesne militaria. - Robią pięć kroków do przodu, a potem oskarżają o to Zachód - zaznaczył nasz gość. - To próba uzasadnienia obecnej rosyjskiej polityki wobec sąsiadów. 

Czytaj także:

Białoruś, która jeszcze niedawno przeżywała renesans tożsamościowy, od wyborów prezydenckich w 2020 roku jest systematycznie rusyfikowana. Represje dotykają polską mniejszość, szczególnie Związek Polaków na Białorusi. Członkowie polonijnych organizacji systematycznie schodzą do podziemia.

***

Aleksander Łukaszenka jest prezydentem Białorusi od 1994 roku, od 2020 roku kraje Unii Europejskiej, w tym Polska, nie uznają go za legalnego przedstawiciela tego państwa na arenie międzynarodowej.

Łukaszenka, występując na konferencji prasowej, wspominał wydarzenia z 2020 roku, gdy po wyborach doszło do protestów, a Rosja zaoferowała Białorusi wsparcie. Wtedy informowano o gotowości wysłania na Białoruś rezerw sił rosyjskiego MSW do tłumienia protestów. Łukaszenka powiedział, że "tłumaczył Putinowi, że nie ma takiej potrzeby, tym bardziej że miał na podorędziu całą armię i jeśli byłoby to konieczne, nie zawahałby się jej użyć". Wskazał również, że w białoruskich protestach brało udział, według obliczeń służb, nie więcej niż 46,7 tys. osób, przy czym ich trzon stanowili ludzie agresywni.

Odnosząc się do wydarzeń sprzed ponad roku, Aleksander Łukaszenka zapewnił, że kampania wyborcza przebiegała w sposób przejrzysty i w warunkach "totalnej jawności". Jak mówił, on sam nie miał czasu aktywnie uczestniczyć w kampanii, bo zajmował się walką z pandemią COVID-19.

9 sierpnia 2020 roku na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie, w których za zwycięzcę uznano ubiegającego się o reelekcję Łukaszenkę - zdobył on 80,1 proc. głosów. Według oficjalnych wyników jego oponentka Swiatłana Cichanouska zdobyła zaledwie 10,1 proc. głosów. W kraju wybuchły masowe protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów.

(PAP)

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia: www.białoruś.polskieradio.pl 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Rusłan Szoszyn (dziennikarz "Rzeczpospolitej")

Data emisji: 2.12.2021

Godzina emisji: 17.30

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem