more_horiz

Głos w stanie oblężenia. Polskie Radio w 1939 r.

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 11:05
"A muzyka wciąż grała... Polskie Radio 1939" to tytuł wystawy w warszawskiej Galerii Kordegarda, która obejmuje krótki okres działalności tej instytucji - od sierpnia do października 1939 roku, kiedy to ogłoszono zawieszenie jej działalności. - Oddajemy w ten sposób cześć ludziom, którzy tworzyli tę instytucję - mówił w "Kwadransie bez muzyki" dyrektor Archiwum Polskiego Radia Waldemar Listowski
Audio
  • Dyrektor Archiwum Polskiego Radia Waldemar Listowski o wystawie "Polskie Radio 1939" (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Głos w stanie oblężenia. Polskie Radio w 1939 r.
Foto: flickr.com/galabassoon

Znaczna część wystawy została poświęcona ludziom radia aktywnym w rozgłośni w czasie obrony Warszawy. Ponad 100 osób z Polskiego Radia w Warszawie oraz Rozgłośni Regionalnych w Łodzi, Toruniu, Katowicach i Poznaniu pracowało w rozgłośni przy ulicy Zielnej 25 podczas oblężenia stolicy.

Wystawę wzbogacają unikalne nagrania ze zbiorów Archiwum Polskiego Radia, liczne fotografie, pokazy multimedialne. Zwiedzającym galerię towarzyszą nagrania z września 1939 roku, m.in.: słynne przemówienie sejmowe Józefa Becka, komunikaty radiowe, fragmenty codziennych przemówień Wacława Lipińskiego oraz apele porządkowe dotyczące sytuacji w Warszawie.

Dyrektor Archiwum Polskiego Radia Waldemar Listowski wraz z Agnieszką Kordowicz dokonywał selekcji dźwięków. – Nie łudźmy się, ich nie ma za dużo, pożoga wojenna zniszczyła wszystko, a  archiwalne dźwięki można było odzyskać w niewielkim stopniu. To, co się dało, próbowaliśmy zdigitalizować, by móc to wykorzystywać w audycjach i przy tego typu projektach – podkreślał w "Kwadransie bez muzyki".

Powiedział, że celem wystawy było opowiedzenie o ludziach, którzy tworzyli instytucję Polskiego Radia, gdyż to dzięki nim "zapisało ono takie karty, jakie zapisało” i możemy o nich mówić, "jako o bohaterach, chociaż mało kto pamięta ich nazwiska”. - Warto o nich pamiętać, gdyż to oni umożliwiali oblężonej Warszawie łączność ze światem – dodał Waldemar Listowski.

Wystawa trwa od 18 września do 5 października.

Audycję prowadziła Anna Skulska.

pp/mc

Zobacz także

Zobacz także