Koniec świata praskich rzemieślników?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2015 20:00
Tradycyjne zakłady rzemieślnicze na warszawskiej Pradze - miejsca unikatowe - mogą wkrótce zniknąć ze stołecznego krajobrazu. Miasto wypowiada im teren.
Audio
  • Koniec świata praskich rzemieślników? Posłuchaj reportażu (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Warszawscy rzemieślnicy z ulicy Targowej sami wybudowali stojące tam pawilony. Zamierzają walczyć, nawet w Strasburgu, żeby nie dopuścić do rozbiórki. Na zdjęciu stara maszyna do szycie legendarnej firmy Singer
Warszawscy rzemieślnicy z ulicy Targowej sami wybudowali stojące tam pawilony. Zamierzają walczyć, nawet w Strasburgu, żeby nie dopuścić do rozbiórki. Na zdjęciu stara maszyna do szycie legendarnej firmy SingerFoto: Vlastimil Koutecký/Flickr

Przy ul. Targowej 18 w Warszawie znajdziemy pracownię czapek i kapeluszy "Cieszkowski" z niespełna 150-letnią tradycją, pracownię lamp, pracownię ram do obrazów oraz cukiernię.

Historia tych szczególnych zakładów rzemieślniczych może jednak dobiec końca. W miejscu pawilonów ma przebiegać jezdnia Trasy Świętokrzyskiej.

- Bardzo to przeżywam, to jest mój drugi dom, dorobek całego życia - opowiada w reportażu Dwójki jeden z praskich rzemieślników.

***

Tytuł audycj: "Kwadrans bez muzyki"

Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Data emisji: 19.03.2015

Godzina emisji: 15.00

jp/mm

Czytaj także

Odchodzący czar warszawskiej Pragi

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 23:00
91-letni Paweł Elsztein od 30 lat fotografuje warszawską Pragę, którą zna jak mało kto. - Przed wojną to była niesłychanie ruchliwa dzielnica, mieliśmy wielkie warsztaty kolejowe, zbrojownię, fabrykę, mnóstwo sklepów, sklepików - opowiada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Targ z duszą powoli umiera. Jaka będzie przyszłość Bazaru Różyckiego?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 11:00
Agonia czy modernizacja? Przyszłość Bazaru Różyckiego jest różnie oceniana. Osoby od lat związane targiem twierdzą, że dawniej można tam było kupić wszystko, a obecnie chyli się on ku upadkowi. - Wierzę, że będzie to miejsce z duszą, widzę je oczami mojej wyobraźni - mówi Aleksandra Wasilkowska, architektka pracująca nad nową koncepcją bazaru.
rozwiń zwiń