X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

"Dublineska". Pogrzeb literatury czy jej cyfrowa rezurekcja?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2015 17:00
Emerytowany wydawca przekonany o śmierci literatury postanawia urządzić jej pogrzeb w Dublinie. Ale czy Riba sam jeszcze żyje?
Audio
  • Rozmowa z tłumaczką powieści Enrique Vili-Matasa "Dublineska" (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Tematem książki Dublineska jest nie tylko schyłek ery druku, choć dokonująca się na naszych oczach zmiana technologiczna wypiera tradycyjną książkę (fragment okładki książki)
Tematem książki "Dublineska" jest nie tylko schyłek ery druku, choć dokonująca się na naszych oczach zmiana technologiczna wypiera tradycyjną książkę (fragment okładki książki)Foto: materiały prasowe W.A.B.

W "Kwadransie bez muzyki" rozmawialiśmy o powieści hiszpańskiego pisarza Enrique Vili-Matasa, poświęconej końcu pewnego świata. Wybór miejsca pochówku nie jest przypadkowy. Wszak Dublin to miasto Jamesa Joyce'a i jego "Ulissesa".

- Ta powieść uznawana jest za Ribę za szczytowe osiągnięcie literatury. Po "Ulissesie" następował już jego zdaniem stopniowy upadek i dekadencja - wyjaśniała tłumaczka "Dublineski" Katrzyna Okrasko. - Ponoć w Hiszpanii w dobrym tonie jest przyznać się, że nie przebrnęło się przez "niezrozumiałą powieść Joyce'a" - mówiła, wspominając też o tryumfie "książkopodobnych bestsellerów".

W "Dublinesce" odnaleźć można jednak zarazem sygnały, że autor tak zdecydowanej diagnozy nie żyje w prawdziwym świecie, zaś sam Enrique Vili-Matasa się z nim nie zgadza, dostrzegając w cyfrowej rzeczywistości ogromną szansę dla literatury.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Prowadzi: Anna Sieradzan

Goście: Katarzyna Okrasko (tłumaczka "Dublineski")

Data emisji: 4.08.2015

Godzina emisji: 15.00

mm/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Biskup nawraca św. Patryka. Apokryf Joyce'a

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2015 12:20
- Joyce nie napisał tej książki, choć każde zawarte w niej słowo wyszło spod jego pióra - mówił Jerzy Jarniewicz, tłumacz "Hotelu Finna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mroczny sędzia i wyprawa miłosna do Barcelony

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2015 19:00
Jaume Cabré, popularny hiszpański pisarz, opowiadał w Dwójce m.in. o genezie swojej ostatnio wydanej w Polsce powieści "Jaśnie pan".
rozwiń zwiń