Tajemnicza moc ziół. Co kryją stare herbarze?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 15:11
W audycji wybraliśmy się do Biblioteki Narodowej w Warszawie, gdzie w dziale zbiorów specjalnych znaleźć można pierwsze drukowane księgi poświęcone roślinom.
Audio
  • Tajemnicza moc ziół. Co kryją stare herbarze? (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Rysunek zioła z XVIII wiecznego Zielnika Helwinga
Rysunek zioła z XVIII wiecznego Zielnika HelwingaFoto: Polona.pl

Z czego sporządzić lek na gorączkę, jak przygotować potrawę z korzenia pasternaku, jak rozpoznać tymianek - treści wielu dawnych zielników wykraczały poza granice botaniki. W herbarzach pisano o przydatności poszczególnych roślin w ogrodnictwie i rolnictwie, a przede wszystkim w medycynie i dołączano praktyczne rady odnoszące się do wykonywania zabiegów medycznych.

Znajdziemy tam także legendy i ludowe podania przemieszane z opisami zabobonnych praktyk z użyciem roślin. Dawne zielniki, czyli herbaria lub herbarze, były księgami przydatnymi w każdym, zamożnym domu. Kogo nie było stać na wersję drukowaną, mógł przepisać interesujące go fragmenty. Zielniki w czasach nowożytnych były w ciągłym użyciu, o czym świadczy ich stan zachowania. Zaczytane, pełne dopisków, uzupełnień są świadectwem nie tylko dla botaników i osób zainteresowanych roślinami, ale także historyków.

W audycji Bartłomiej Czarski opowiadał nam o historii najstarszych drukowanych polskich zielników, ich zawartości, a także przeczytał dla nas kilka opisów znanych i do dziś wykorzystywanych roślin.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzi: Aleksandra Łapkiewicz

Gość: Bartłomiej Czarski (Biblioteka Narodowa, Zakład Starych Druków)

Data emisji: 15.08.2017

Godzina emisji: 15.00

bch/jp

Czytaj także

Sokołowsko, czyli polska "czarodziejska góra"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2015 18:00
Mówi się o tej miejscowości "Śląskie Davos", ale to właśnie Sokołowsko było wzorem dla słynnego uzdrowiska uwiecznionego w "Czarodziejskiej Górze" Thomasa Manna.
rozwiń zwiń