X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wycieczka do przeszłości. Radiowy spacer po placu Unii Lubelskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 16:41
Warszawski plac swoją nazwę otrzymał 100 lat temu, z okazji 350. rocznicy podpisania Unii Lubelskiej. Nazwa ta przeciętnemu mieszkańcowi Polski kojarzy się pewnie głównie z lekcjami historii, ale warszawiakom – z pewnością również ze znajdującym się na granicy Śródmieścia i Mokotowa placem. 
Audio
  • Historia placu Unii Lubelskiej (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: apontesocial0/Pixabay

- Rola placu mocno się zmieniała. U jego zarania niewiele się tu działo. Tu się zbiegały świeżo wytyczone w terenie ulice, przy których nie stały domy, ale były posadzone topole. Śladem tego polno-ogrodowego założenia do dzisiaj jest jedna z ulica Polna – mówił Jarosław Zieliński, historyk Warszawy.  

- Plac Unii Lubelskiej jest o tyle ciekawym miejscem, że w jednej strony zachowała się tu większość przedwojennej zabudowy reprezentującej kilka epok w rozwoju Warszawy, z drugiej zaś strony do 1916 roku była to granica miasta – tłumaczył Grzego0rz Mika, architekt i varsavianista.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiliśmy też o klasycystycznych Rogatkach Mokotowskich i przedwojennych "niebotykach", przyjrzeliśmy się trasie przejeżdżającego tędy tramwaju konnego oraz wspomnieliśmy także słynny, nieistniejący już dziś budynek Supersamu.

***

Audycja: Kwadrans bez muzyki

Prowadził: Monika Zając

Goście: Jarosław Zieliński (historyk Warszawy), Grzegorz Mika (architekt i varsavianista)

Data emisji: 23.01.2019

Godzina emisji: 15.00

pg/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śladami Grażyny Bacewicz

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 16:38
W audycji wybraliśmy się na spacer po Warszawie, by odwiedzić miejsca, w których żyła i tworzyła wybitna polska kompozytorka i skrzypaczka.
rozwiń zwiń