"Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu". Archiwum Ringelbluma

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 16:10
- Podstawowe są tutaj źródła pisane, ale dochodzą do tego fotografie. Ringelblum miał bowiem świadomość, że obraz jest kluczowy dla ludzkiej wyobraźni, że lubi się ona złapać czegoś konkretnego i zgromadził około trzystu fotografii, z których ocalało tylko 76 – mówiła w Dwójce Olga Szymańska z Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Audio
  • Archiwum Ringelbluma (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Okładka publikacji Archiwum Ringelbluma. Konspiracyjne Archiwum Getta Warszawy, tom 22, Prasa getta warszawskiego: wiadomości z nasłuchu radiowego
Okładka publikacji "Archiwum Ringelbluma. Konspiracyjne Archiwum Getta Warszawy, tom 22, Prasa getta warszawskiego: wiadomości z nasłuchu radiowego"Foto: Mat. pras./Żydowski Instytut Historyczny

W audycji opowiadaliśmu o wystawie w Żydowskim Instytucie Historycznym zatytułowanej "Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu", która prezentuje dokumenty Podziemnego Archiwum Getta Warszawy. Inicjatorem jego powstania był Emanuel Ringelblum, historyk i działacz społeczny, który powołał grupę współpracowników dokumentujących życie, a następnie śmierć getta Warszawy. Dokumenty zostały zakopane w piwnicy szkoły Borochowa przy ul. Nowolipki 68. Przetrwały w ukryciu do 1946 r. i 1950 r., kiedy natrafiono na drugą część materiałów.

Archiwum stanowi jedno z najważniejszych świadectw o Zagładzie Żydów polskich nie tylko ze względu na różnorodność i wartość dokumentacyjną zebranych materiałów, ale przede wszystkim jest obrazem Zagłady oglądanej oczami jej ofiar. Na temat archiwum Archiwum Ringelbluma powstał też film dokumentalny. Specjalne pokazy obrazu w Polsce i za granicą odbyły się 27 stycznia 2019 roku w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Dokument nosi tytuł "Kto napisze naszą historię".

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której przypomnieliśmy postać Emanuela Ringelbluma i jego towarzyszy z grupy Oneg Szabat oraz pełne tajemnic losy jego Archiwum.

***

Audycja: Kwadrans bez muzyki

Prowadziła:  Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Olga Szymańska i Anna Duńczyk-Szulc (Żydowski Instytut Historyczny)

Data emisji: 28.01.2019

Godzina emisji: 15.00

pg/mko

Czytaj także

Łukasz Krzyżanowski: reportaże Canina to rodzaj obserwacji ukrytej

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 18:06
- Dzięki przedstawianiu się jako angielski dziennikarz, ktoś z zewnątrz, spoza tego kontekstu, był w stanie usłyszeć opowieści, ktorych normalnie ludzie by mu nie opowiedzieli - mówił w Dwójce autor wstępu do zbioru reportaży Mordechaja Canina.
rozwiń zwiń