X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Geniusz z ulicy Zbożowej 9. Z wizytą u Mozartów

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 09:44
Z okazji 263. rocznicy urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta w audycji "Kwadrans bez muzyki" odwiedziliśmy Salzburg i rodzinne kąty najsłynniejszego kompozytora wszystkich epok.
Audio
  • Wizyta w domu rodzinnym Wolfganga Amadeusza Mozarta (Dwójka/Kwadrans bez muzyki)
Dom Mozarta w Salzburgu
Dom Mozarta w SalzburguFoto: Maciej Łukasz Gołębiowski

Wolfgang Amadeus przyszedł na świat w austriackim Salzburgu 27 stycznia 1756 roku w rodzinie Leopolda Mozarta i Anny Marii z domu Pertl. Zanim rozpoczął karierę muzyczną, pierwsze lata życia spędził w mieszkaniu w kamienicy przy ul. Zbożowej 9. Po nim oprowadzała nas w "Kwadransie bez muzyki" tłumaczka i przewodniczka Izabela Gartner.

- Wolfgang był najmłodszym, siódmym dzieckiem Mozartów, ale wychowywał się tylko ze starszą siostrą Anną Marią, w skrócie Nannerl, ponieważ pozostałe dzieci Mozartów zmarły przed jego narodzinami. W tym właśnie pokoju przyszedł na świat, a tu stała jego kołyska, pod oknem, blisko światła - opowiadała Izabela Gartner, opisując ze szczegółami wygląd domu Mozartów.

W mieszkaniu w Salzburgu możemy podziwiać pamiątki po rodzinie muzycznego geniusza, m.in. oryginalne dziecięce skrzypce Wolfganga oraz jego klawikord, na którym skomponował "Czarodziejski flet". Tu znajduje się rękopis pierwszej kompozycji Wolfganga, menuet i trio, którą napisał w wieku pięciu lat. Następne lata to okres wiedeńskiej podróży rodziny, po powrocie z której młody Wolfgang - zaledwie trzynastoletni - objął posadę koncertmistrza kapeli arcybiskupiej. 

Jakie jeszcze pamiątki po młodym Mozarcie możemy oglądać w jego rodzinnym domu? Jak wyglądały piewsze lata jego życia? Dlaczego wreszcie Wolfgang nie chciał osiąść w Salzburgu? Między innymi o tym słuchać można w nagraniu audycji.

***

Audycja: Kwadrans bez muzyki

Prowadził: Maciej Łukasz Gołębiowski.

Gość: Izabela Gartner (tłumaczka i przewodniczka) 

Data emisji: 31.01.2019

Godzina emisji: 15.00

at/bch


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dyrektor biblioteki Mozartiana: Mozart nie używał imienia Amadeus

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 15:20
- W gablocie przed nami widzimy listy z różnych okresów życia Mozarta, które pokazują jak podpisywał się na przestrzeni lat. Zaczynamy od informacji udostępnionych przez jego siostrę na potrzeby pierwszej biografii kompozytora. Znajdujemy tam zapis: Johannes, Chrisostomus, Wolfgang, Gottlieb Mozart urodził się 27 stycznia 1756 r. w Salzburgu. Nie ma tam słowa o Amadeuszu - mówił w Dwójce dr Armin Brinzing.
rozwiń zwiń