more_horiz

Kuncewiczowa i Kazimierz Dolny. Miłość nie od pierwszego wejrzenia

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 13:52
- Maria Kuncewiczowa pisała, że gdy pierwszy raz wyszła na rynek w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, to chciała zawracać do Warszawy - mówiła Dwójce Monika Januszek-Surdacka, kustoszka kazimierskiego Muzeum Kuncewiczów.
Audio
  • Kazimierskie ścieżki Marii Kuncewiczowej (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Maria Kuncewiczowa
Maria KuncewiczowaFoto: NAC/domena publiczna

"Mało bym wiedziała o  życiu, gdyby nie Kazimierz" - pisała Maria Kuncewiczowa. Do tego uroczego miasteczka położonego nad Wisłą po raz pierwszy przyjechała w połowie lat 20. ubiegłego wieku. Pierwszym wrażeniem było rozczarowanie: - Kazimierz i jego mieszkańcy nie byli tacy piękni, jak na obrazach, pachniało nie tak. To przytłoczyło pisarkę - mówiła Monika Januszek-Surdacka.

Do pozostania w Kazimierzu przekonała się dzięki przyjaźni z grupą artystów, którzy w tym miejscu znajdowali wspaniałe malarskie plenery. - Ta młodzież zrobiła na niej wrażenie na tyle, że dawała im się namówić na bardzo niebezpieczne eskapady w poszukiwaniu tematów malarskich - wyjaśniała kustoszka. - Wędrowali po kazimierskich zaułkach, zaglądając do domów ubogich mieszkańców Kazimierza.

Kazimierskim domem Marii i Jerzego Kuncewiczów stał się "Dom pod wiewiórką" zaprojektowany przez Karola Sicińskiego, a wzniesiony w Wąwozie Małachowskiego. Tu zastał ich wybuch wojny, z tego domu wyruszyli w emigracyjną drogę. Do niego wrócili i w nim - 30 lat temu - 15 lipca 1989 roku zmarła Maria Kuncewiczowa.


W audycji rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób pisarka upamiętniła miasteczko w swojej powieści "Dwa księżyce". Słuchaliśmy też opowieści autorki "Cudzoziemki" o jej Kazimierzu, zachowanych w radiowych archiwach.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotowała: Dorota Gacek

Data emisji: 12.07.2019

Godzina emisji: 15.00

bch/am


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem