Jak brzmią gdańskie karyliony?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 11:08
W audycji wybraliśmy się do Gdańska, który rozpoczął starania o wpis na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO kultury karylionowej.
Audio
  • Jak brzmią gdańskie karyliony? (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Gdańskie karyliony
Gdańskie karyliony Foto: PR

To jedyne miasto w Polsce, które może poszczycić się tymi niezwykłymi instrumentami w stanie użytkowym. W ciągu trzech ostatnich dekad odbudowano karyliony z kościoła św. Katarzyny i Ratusza Głównego Miasta. Jest też trzeci - mobilny karylion "Gdańsk". To instrument, który może podróżować i koncertować po całej Europie. 

Dlaczego to właśnie w Gdańsku odżywa właśnie kultura karylionowa i jak brzmią te instrumenty? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotował: Adrian Bąk

Goście: Monika Kaźmierczak (miejska karylionistka), prof. Dorota Popinigis (Akademia Muzyczna w Gdańsku), Andrzej Iwo Szoka (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa)

Data emisji: 4.12.2019

Godzina emisji: 15.00

jp/bch


Zobacz więcej na temat: Gdańsk Adrian Bąk KULTURA
Czytaj także

Odbudowa Wrocławia. Boom zaczął się w 1956

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 07:00
- Przełom ‘56 roku to był moment, kiedy zaczęło się dziać dużo i dobrze. Mieliśmy szczęście do dosyć dobrych architektów, światłych i otwartych władz miejskich, no i byliśmy dosyć daleko od Warszawy - podkreślał Michał Duda z Muzeum Architektury we Wrocławiu, opowiadając o powojennych dziejach tego miasta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Coming Out, czyli młodzi artyści wychodzą z Akademii

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 15:25
W "Kwadransie bez muzyki" wybraliśmy się na wystawę prac najzdolniejszych absolwentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bruno Schulz w świecie poezji

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 17:01
- Wydaje mi się, że większość z tych autorów chce wyrazić jakiś niepokój w stosunku do świata – mówił Grzegorz Józefczuk o wierszach związanych z postacią Brunona Schulza zamieszczonych w nowym numerze wydawanych w Drohobyczu "Acta Schulziana".
rozwiń zwiń