X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Zaczęło się od Ślęży. Posłuchaj archiwalnych nagrań Wandy Rutkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 16:30
- Pierwsze wyjazdy w góry to był wyjazd z ojcem na Ślężę koło Wrocławia. Wtedy wydawało mi się, że na bardzo wysoką górę - mówiła słynna himalaistka w nagraniach, które zachowały się w radiowych archiwach.
Audio
  • Zaczęło się od Ślęży. Opowieści Wandy Rutkiewicz (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Wanda Rutkiewicz
Wanda RutkiewiczFoto: PAP/Tomasz Prażmowski

mount-everest-413_1280.jpg
Everest zimą. Leszek Cichy: na szczycie byliśmy o 14.25

W lutym wspominamy kolejną rocznicę urodzin Wandy Rutkiewicz. Do historii przejdzie jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka, która zdobyła Mount Everest. 

- Wtedy, w dzieciństwie, wyjazd na Ślężę wydawał mi się wielką wyprawą - wspominała Wanda Rutkiewicz. - Ojciec uczył mnie pewnego rozsądku w górach. Że w plecaku trzeba mieć wszystko. Że nie można lekkomyślnie chodzić po górach. Rzeczy oczywiste teraz, a wtedy były to kolejne stopnie wtajemniczenia.

Jak przyznała w tych wspomnieniach Wanda Rutkiewicz, miłość do gór - czy też fascynację nimi - odkryła nieco później.

- Po maturze przeżyłam coś, co pamiętam do dzisiaj. Wybraliśmy się z koleżankami i kolegami z klasy do Zakopanego, pojechaliśmy do Morskiego Oka. Siedziałam na brzegu jeziora i słyszałam szum, mimo że nie było wiatru. Szumiały kosówki, sosny, wiatr na grani, strumienie. Pomyślałam: tu jest tak pięknie, że właściwie mogłabym tu być stale. Chciałbym zostać tu na zawsze…

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której przypominamy Wandę Rutkiewicz poprzez wspomnienia jej kolegów oraz nagrania archiwalne z jej udziałem.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Data emisji: 11.02.2020

Godzina emisji: 15.00 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wanda Rutkiewicz - kobieta zbudowana z ambicji

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 19:00
- Nie znam w historii literatury, kultury i sportu człowieka, który byłby tak stworzony z ambicji i który tak realizowałby to, co sobie zamierzy - mówi o himalaistce Wandzie Rutkiewicz autorka książki na jej temat Anna Kamińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Baby" nie potrafią się wspinać? Wanda Rutkiewicz wchodząc na Mount Everest zirytowała kolegów po fachu

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 07:30
- Nagle do świadomości ludzi dostała się wiadomość, że Polka weszła na Mount Everest. Może dodałam ducha tym, którym go brakowało - komentowała swój sukces Wanda Rutkiewicz, pionierka himalaizmu, która 16 października 1978 jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie zdobyła najwyższy szczyt Ziemi – Mount Everest (8848 m n.p.m.).  
rozwiń zwiń