Reymontówka. Dworek z duchem pisarza

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 08:00
W programie z cyklu "Domy pisarzy" zabraliśmy Słuchaczy do Domu Pracy Twórczej "Reymontówka" w Chlewiskach pod Siedlcami.
Audio
  • Reymontówka. Dworek z duchem pisarza (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Portret Władysława Reymonta pędzla Jacka Malczewskiego (1905)
Portret Władysława Reymonta pędzla Jacka Malczewskiego (1905)Foto: wikimedia/domena publiczna

Na stronie internetowej DPT "Reymontówka" czytamy, że "mieści się on w zabytkowym dworku wybudowanym w połowie XIX w. dla rodziny Różańskich. W 1926 r. dworek wraz z 300 ha gruntów kupiła wdowa po Władysławie Reymoncie - Aurelia, przeznaczywszy na ten cel część pieniędzy z nagrody Nobla, jaką otrzymał Reymont za powieść »Chłopi«. Za rządów Aurelii Reymontowej Chlewiska przeżywają czasy największej świetności, między innymi dobudowano wtedy wschodnią część dworu, domek ogrodnika oraz nową bramę wjazdową z ogrodzeniem w stylu podhalańskim.

Również w tym czasie uporządkowano park i ogród, wytyczono nowe aleje, posadzono oryginalne drzewa, krzewy i kwiaty zgodnie z panującą modą. W 1939 r. dwór wraz z majątkiem kupił Feliks Tymieniecki, prezes spółki węglowej »Węglobok«. Po kilkakrotnej zmianie właściciela zespół dworsko - parkowy zakupił w 1981 r. Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach. Powołano tutaj Dom Pracy twórczej »Reymontówka«".

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 31.07.2017

Godzina emisji: 15.00

mc/zi


Czytaj także

Wisła i powódź, czyli warszawski brzeg na przełomie wieków

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 17:15
- Jeśli zrobić z góry zdjęcie Gocławia, to zobaczymy, że kolor zieleni na tym obszarze jest trochę inny. To dlatego, że od zawsze był to teren zalewowy – powiedział varsavianista Jerzy S. Majewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Prus oswajał swoich czytelników z Wisłą"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 14:52
- Na Powiślu za czasów Bolesława Prusa mieszkała biedota, Warszawa była odwrócona od rzeki – przypominała dr Anna Małgorzata Pycka sytuację, którą pisarz próbował swoją publicystyką zmienić.
rozwiń zwiń