Prof. Wojciech Włodarczyk: ukształtowała mnie tragedia Grudnia

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 11:00
- Uczestniczyłem w studenckich protestach marca 1968 roku, ale uformowały mnie tragiczne wydarzenia na Wybrzeżu z grudnia 1970. To był wstrząs. Śmierci tylu niewinnych ludzi nie można było przemilczeć – mówił w Dwójce historyk sztuki, działacz społeczny, opozycjonista i polityk.
Audio
  • Prof. Wojciech Włodarczyk o swojej rodzinie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Wojciech Włodarczyk o działalności opozycyjnej w PRL (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Wojciech Włodarczyk o pracy naukowej na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Wojciech Włodarczyk o latach 90- tych, trudnym i ciekawym czasie transformacji (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Wojciech Włodarczyk o winie i tradycji polskiego winiarstwa (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
prof. Wojciech Włodarczyk
prof. Wojciech WłodarczykFoto: mat. pras.

maja trochimczyk.jpg
Maja Trochimczyk. Życie pomiędzy Polską a USA

- Jako student miałem obowiązkowe wojsko i podczas wakacji trafiłem na obóz, który zwizytował jakiś generał. Z miejsca powiedział nam: tylko nie myślcie, że się coś zmieni. Ledwie minęło pół roku od tragedii Grudnia! Tak mnie to uderzyło, że postanowiłem jakoś zaprotestować. Co mogłem wtedy zrobić? Nie zdać egzaminu na oficera Ludowego Wojska Polskiego – opowiadał prof. Wojciech Włodarczyk, który zwierzył się, że jego marzeniem było oblanie egzaminu politycznego. Szczęśliwie dostał pytanie o NATO i odparł, że to wspaniała organizacja stabilizująca pokój.


grudzień70_202x110.jpg
Serwis specjalny: Grudzień '70

- Przerażony oficer zapytał, co studiuję, a gdy się dowiedział, że historię sztuki, machnął ręką i egzamin mi zaliczył. Byłem przygnębiony, ale wykorzystałem szansę podczas gry taktycznej na mapie. Utopiłem w bagnie oddział czołgów i egzamin oblałem. To był mój taki młodzieńczy sprzeciw wobec ustroju, w którym przyszło mi żyć – dodał gość audycji. W jej dalszej części opowiadał o drukowaniu ulotek nawołujących do samoorganizowania się młodzieży i rozpoczęciu działalności opozycyjnej w Polskim Porozumieniu Niepodległościowym, gdzie nauczył się tego, jak trzeba działać w polityce i co należy uważać za jej priorytety.

W kolejnych odcinkach "Zapisków ze współczesności" prof. Wojciech Włodarczyk wspominał swoją naukową działalność na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, opowiadał o trudnych latach transformacji ustrojowej w Polsce, a także podzielił się ze słuchaczami swoimi doświadczeniami winiarza i znawcy polskiej tradycji winiarstwa.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz

Gość: prof. Wojciech Włodarczyk (historyk sztuki najnowszej, działacz społeczny, opozycjonista, polityk i winiarz)

Data emisji: 9-13.04.2018

Godzina emisji: 12.45

mko/jp

Czytaj także

Ukochane psy Marty Lipińskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 14:00
- Jeden z nich, Jack, był chudy, ale bardzo lubił słodycze. Potrafił objeść choinkę ze wszystkich cukierków i nikt nie wiedział, jak to zrobił - opowiadała w Programie 2 Polskiego Radia Marta Lipińska o swoich ukochanych zwierzętach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Śpiewak: w Marcu '68 szalenie dotknęła mnie intensyfikacja i siła języka nienawiści

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 13:12
- Nie jestem w stanie tego udowodnić, ale jestem przekonany, że język szczucia na siebie, poniżania, mordowania słowem, znajdował oddźwięk. To nie był język, który mówił do ściany. Charekterystyczne, że studenci, nawet ci protestujący, nie przeciwstawili się temu - wspominał Marzec '68 prof. Paweł Śpiewak.
rozwiń zwiń