"Nobel water" i kawa w Rzymie, czyli przyjaciele o Miłoszu

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2019 13:12
- Poznaliśmy się w 1981 roku, gdy Czesław Miłosz przyjechał do Krakowa opromieniony sławą noblisty. To był czas karnawału Solidarności, na spotkaniu w Domu Literatów był tłum. On czytał swoje wiersze i poprosił o szklankę wody. Gdy mu ją podałem, upił z niej łyk, a ja ją zachowałem wraz z pozostałą zawartością. Podczas późniejszych przyjęć popijaliśmy po łyżeczce tej "Nobel water" – opowiadał w Dwójce Bronisław Maj.
Audio
  • Jerzy Illg i Bronisław Maj o swoich pierwszych spotkaniach z Czesławem Miłoszem i o tym, jak układały się ich relacje na płaszczyźnie zawodowej (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jerzy Illg i Bronisław Maj o wizycie w domu Czesława Miłosza w Berkeley i o tym, jak Amerykanie postrzegają twórczość poety (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jerzy Illg i Bronisław Maj o tym, jak wyglądało życie po przeprowadzce Czesława Miłosza do Krakowa (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jerzy Illg i Bronisław Maj o relacjach, rozmowach i spotkaniach Czesława Miłosza z innymi noblistami: Wisławą Szyborską, Iosifem Brodskim i Seamusem Heaneyem
  • Jerzy Illg i Bronisław Maj o tym, czym dla nich jest poezja Czesława Miłosza (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Czesław Miłosz (L) i Jerzy Illg (P). Zdjęcie z 1997 r.
Czesław Miłosz (L) i Jerzy Illg (P). Zdjęcie z 1997 r.Foto: Jacek Bednarczyk/PAP

miłosz_pap_1200.jpg

Czesław Miłosz - serwis specjalny

Bohaterem specjalnego wydania "Zapisków ze współczesności" był jeden z największych polskich pisarzy XX wieku, laureat literackiej Nagrody Nobla. Zmarłego 15 lat temu poetę wspominali jego krakowscy przyjaciele.

Jerzy Illg (publicysta, krytyk literacki i wydawca, redaktor naczelny Społecznego Instytutu Wydawniczego "Znak") opowiadał o swoich spotkaniach z Czesławem Miłoszem podczas redagowania jego kolejnych książek, pracy w piśmie społeczno-literackim "NaGłos" oraz organizowania Krakowskich Spotkań Poetów, nad którymi patronat obejmowali polscy nobliści.

- W 1986 roku byliśmy ze Znakiem na pielgrzymce w Rzymie i mieliśmy szczęście spotkać Miłosza w kawiarni. To było dla nas, młodych redaktorów bardzo elektryzujące doświadczenie. On był niezwykle ciekaw wszystkiego, co się dzieje w Polsce i opowiedziałem m.in. o podziemnym sympozjum poświęconym Kunderze. Po powrocie do Krakowa jedna z moich przyjaciółek chwaliła się, że ma takiego znajomego, który pił kawę z Czesławem Miłoszem – opowiadał Jerzy Illg.

Z kolei Bronisław Maj (poeta, krytyk literacki, tłumacz, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego), którego wiersze Czesław Miłosz przełożył na angielski, zdradził, jak wyglądały kulisy pracy translatorskiej noblisty oraz jego gościnne wykłady na Wydziale Polonistyki UJ. Tematem audycji był również "Miłosz amerykański" i "Miłosz krakowski" - obaj przyjaciele wielokrotnie odwiedzali poetę zarówno podczas jego pobytu w Berkeley, jak i w mieszkaniu na Bogusławskiego, gdzie mieszkał po powrocie do Polski.

Jerzy Illg i Bronisław Maj opowiedzieli ponadto o swoich prywatnych kontaktach z Czesławem Miłoszem, toczonych przez wiele lat dyskusjach, sporach i rozmowach, a także o relacjach, jakie łączyły poetę z innymi noblistami - Josifem Brodskim, Seamusem Heaneym oraz oczywiście z Wisławą Szymborską. Przypomnieli też poglądy Miłosza dotyczące powinności literatury, polskiej poezji i pracy twórczej. Obaj podzielili się również ze słuchaczami Dwójki swoimi ulubionymi wierszami poety.

Ponadto z kolejnych odcinków audycji dowiedzieliśmy się, jak wyglądała pierwsza rozmowa Czesława Miłosza i Bronisława Maja, co najbardziej lubił jeść poeta oraz jak zakończył się spór o sposób latania zimorodka prowadzony przez Czesława Miłosza i Wisławę Szymborską.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Kinga Michalska

Data emisji: 12-16.08.2019

Godzina emisji: 12.45

mko/pg

Czytaj także

Miłosz nieznany. Powojenna przemiana poety

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2019 12:00
- Ten zbiór przedziwnych, wielogatunkowych tekstów dokonuje rewizji całości dzieła Miłosza. Pokazuje, że w czasie okupacji nastąpiło w nim głębokie przeobrażenie - o publikacji "W cieniu totalitaryzmów" mówiła w Dwójce prof. Joanna Zach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czesław Miłosz z archiwalnych nagrań

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 18:12
30 czerwca obchodzić będziemy 108. rocznicę urodzin, a w sierpniu 15. rocznicę śmierci pisarza, poety, eseisty, tłumacza, świadka XX wieku, wreszcie noblisty. Bohaterem audycji z cyklu "Giganci sztuki" był Czesław Miłosz.
rozwiń zwiń