more_horiz

Literatura Jerzego Andrzejewskiego. Rzeczy prywatne i mistrzowskie

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 15:38
- Jeśli się potrafi napisać kilka tekstów każdy w gruncie rzeczy inaczej, w innej manierze, a wszystkie są naprawdę dobre, to świadczy o klasie pisarza - podkreślał  Łukasz Michalski, dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego, w audycji poświęconej autorowi "Bram raju".
Audio
  • O czytaniu dziś Jerzego Andrzejewskiego opowiadali historycy literatury (Dwukropek/Dwójka)
Jerzy Andrzejewski, 1981 r.
Jerzy Andrzejewski, 1981 r. Foto: PAP/Irena Jarosińska

Jerzy Andrzejewski (1909-1983) to, przypomnijmy, ceniony pisarz, autor takich dzieł, jak "Ciemności kryją ziemię", "Bramy raju" czy debiutancki "Ład serca". Był również publicystą, felietonistą, scenarzystą, działaczem opozycji demokratycznej w PRL.

Dzięki zbiorom radiowego archiwum usłyszeliśmy w audycji m.in. wypowiedź samego Jerzego Andrzejewskiego z 1963 roku. Pisarz mówił w niej o cesze, która według niego spaja jego twórczość. - Elementem, który łączy różnorodne moje książki, jest to, że one wszystkie są bardzo osobiste  - wyjaśniał, dookreślając, jak ów prywatny punkt widzenia zmieniał się z biegiem lat. 

- Z całą pewnością każda twórczość jest wyrazem doświadczenia osobistego - komentował słowa pisarza Łukasz Michalski. - W przypadku Andrzejewskiego może dzieje się to bardziej niż w przypadku wielu innych osób, ale istotą rzeczy jest jednak recepcja i to, co czytelnik w tej twórczości znajduje. To czytelnik musi ocenić, na ile czyta Andrzejewskiego człowieka, a na ile Andrzejewskiego, który otwiera na różne światy, czasami czysto estetyczne - dodawał gość Dwójki.

W audycji, również z udziałem historyków literatury, mówiono m.in. o miejscu "Popiołu i diamentu" w twórczości Andrzejewskiego , o uwikłaniu pisarza w różne ideowe sprzeczności, o jego "nieprywatnych" dziennikach czy o relacjach Andrzejewski-Gombrowicz.

***

Tytuł audycji: Dwukropek 

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: historycy literatury: prof. Andrzej Skrendo, prof. Maciej Tramer oraz Łukasz Michalski, dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego (w którym, w serii "Biblioteka Klasyków", ukazały się właśnie cztery tomy próz Andrzejewskiego).

Data emisji: 15.03.2020

Godzina emisji: 16.00

uk

Zobacz także

Zobacz także