X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jak Gorki ze Stalinem. Kultura XX-wiecznej Rosji

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2016 12:53
- Stalin potrzebował Gorkiego do legitymizowania swojej władzy i pokazywania na zachodzie dobrej twarzy Związku Radzieckiego - mówił w Dwójce Robert Papieski w audycji wokół książki "Czarodziejski chór. Historia kultury rosyjskiej od Tołstoja do Sołżenicyna".
Audio
  • O publikacji "Czarodziejski chór. Historia kultury rosyjskiej od Tołstoja do Sołżenicyna" rozmawiają: Wojciech Stanisławki i Robert Papieski (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Maksim Gorki rozmawia ze Stalinem na Placu Czerwonym, 1931 rok
Maksim Gorki rozmawia ze Stalinem na Placu Czerwonym, 1931 rokFoto: Wikimedia/domena publiczna

W publikacji tej, opisującej współistnienie artysty i władcy, spotykamy się z czymś, co jest charakterystyczne dla Rosji, a raczej nie ma miejsca w innych w krajach: włodarzem, który bierze na siebie zarzadzanie kulturą. - Stalin zamieniał się w recenzenta, krytykował dzieła najważniejszych artystów swojego czasu i oceniał je, co skutkowało bardzo poważnymi konsekwencjami dla twórców - opowiadał Wojciech Stanisławski.

Jak podkreślali goście Dwójki, znacząca rolę w pośredniczeniu między światem polityki autorytarnej a ówczesnym życiem kulturalnym odegrał Maksim Gorki. - On wszedł w skórę kogoś, kto chce się z władzą układać, narzucać jej poprzez swoją pozycję w świecie własne zdanie. Stalin się z nim liczył, bo Gorki miał znajomości w świeci literatury międzynarodowej, z których ten pierwszy korzystał - mówił w Dwójce Robert Papieski.

Czy kultura i polityka rosyjska mogą być reprezentatywne dla innych nacji i kultur?

***

Tytuł audycji:  Spotkania po zmroku

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Wojciech Stanisławski (tłumacz publikacji "Czarodziejski chór. Historia kultury rosyjskiej od Tołstoja do Sołżenicyna") oraz Robert Papieski (tłumacz i znawca literatury rosyjskiej)

Data emisji: 19.07.2016

Godzina emisji: 22.30

ob/jp


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mikołaj Gogol i mroki jego duszy

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 17:20
Prawie 170 lat po rosyjskim pierwodruku w Polsce ukazał się zbiór listów Mikołaja Gogola pt. "Wybrane fragmenty korespondencji z przyjaciółmi".
rozwiń zwiń