more_horiz

Prof. Łukasz Korolkiewicz: staram się patrzeć na świat w sposób "staroczesny"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 12:48
- Jestem wpychany w szufladkę fotorealizmu, niektórzy piszą nawet o hiperrealizmie, co jest dosyć śmieszne i nieprawdziwe. Wystarczy popatrzeć na obrazy prawdziwych hiperrealistów, o co w nich chodzi, jak one są robione. Moje obrazy są właściwie tradycyjne - mówił w Dwójce malarz prof. Łukasz Korolkiewicz.
Audio
  • W świecie obrazów prof. Łukasza Korolkiewicza (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Fragment obrazu Pan wiwisektor Łukasza Korolkiewicza z 1996 roku
Fragment obrazu "Pan wiwisektor" Łukasza Korolkiewicza z 1996 rokuFoto: materiały pras./Zachęta

henryk poddębski 1200.jpg
Wnuk Henryka Poddębskiego: na tych zdjęciach jest ruch

Świeża, bujna, rozbudzona wiosenna zieleń jest częstym motywem jego obrazów; obrazów, które uwodzą i niepokoją. Rodzina, przyjaciele, dzieci, dorastające dziewczynki, ale także sam artysta jest od kilkudziesięciu lat bohaterem własnych obrazów. Często porównywany do Jacka Malczewskiego, sam powołuje się na twórczość polskich modernistów. 

- Maluję w taki sposób, że być może właśnie więcej mam wspólnego z malarzami przełomu XIX i XX wieku niż ze współczesnymi, na przykład fotorealistami. Przez to często nie uchodzę w ogóle za tzw. malarza nowoczesnego. Taki malarz z reguły posługuje się dosyć płaskimi formami, bardzo uproszczonymi. To są obrazy trochę planszowe. Ja nie bardzo je lubię, ponieważ one przedstawiają na powierzchni tylko to, co przedstawiają. Nie ma w nich, przynajmniej dla mnie, jakiejś drugiej czy trzeciej warstwy, którą się zauważa dopiero po dłuższej kontemplacji. W moich obrazach takie rzeczy są. Staram się jeszcze w taki "staroczesny" sposób patrzeć na świat i moja materia malarska na obrazie jest właściwie bardzo tradycyjna - podkreślał prof. Łukasz Korolkiewicz.

25 maja artysta skończy 70 lat. Podczas spotkania w jego pracowni opowiedział nam o swoich artystycznych doświadczeniach i poszukiwaniach, warsztacie, ojcu – malarzu Józefie Korolkiewiczu i o własnych obrazach. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Aleksandra Łapkiewicz

Gość: prof. Łukasz Korolkiewicz (malarz)

Data emisji: 15.05.2018

Godzina emisji: 21.30

pg/bch

Zobacz także

Zobacz także