more_horiz

Spycimierskie Boże Ciało

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2018 13:13
W audycji odwiedziliśmy Spycimierz - małą wioskę w województwie łódzkim, kilka kilometrów od Uniejowa.
Audio
  • Spycimierskie Boże Ciało (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Spycimierz. Od rana trwają przygotowania do głównych uroczystości Bożego Ciała
Spycimierz. Od rana trwają przygotowania do głównych uroczystości Bożego CiałaFoto: Małgorzata Szymankiewicz/PR

via_crucis_1200.jpg
Przed premierą "Drogi Krzyżowej" w Operze Wrocławskiej

Co roku parafianie spycimierscy, na kilka dni przed uroczystością Bożego Ciała, pozostawiają swoje zwykłe obowiązki, by zbierać kwiaty. Kwiaty na dywany, które ułożą na trasie procesji w Boże Ciało.

W roku stulecia niepodległości Polski na spycimierskich dywanach znajdujemy dużo motywów narodowych Fot.: Małgorzata Szymankiewicz W roku stulecia niepodległości Polski na spycimierskich dywanach znajdujemy dużo motywów narodowych   Fot.: Małgorzata Szymankiewicz

Tradycja, wedle przekazów ustnych, istnieje od 200 lat. Nie ustalono, skąd zwyczaj przyszedł do Spycimierza. Podobny istnieje w kulturach południowych – we Włoszech i w Hiszpanii.

Dywan przed jednym z ołtarzy   Fot.: Małgorzata Szymankiewicz Dywan przed jednym z ołtarzy  Fot.: Małgorzata Szymankiewicz

O tradycji, symbolice układania kwietnych dywanów i ważności tych działań dla lokalnej społeczności parafialnej opowiadali w audycji: Maria Pełka, prezes Parafialnego Stowarzyszenia Spycimierskie Boże Ciało, Aldona Plucińska z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz ks. Wojciech Kaźmierczak - wieloletni proboszcz parafii w Spycimierzu, inicjator wpisania tradycji na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji:  31.05.2018

Godzina emisji: 21.30

pg/ac

Zobacz także

Zobacz także