Pokonać strach. Kto się bał – ten ginął

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 20:00
– W sytuacji ogromnego zagrożenia potrzebowaliśmy kogoś bliskiego, kochanego. Miłość pozwalała przeżyć i walczyć. U chłopaków liczyła się odwaga, optymizm i... uzbrojenie – opowiada w Dwójce "Sławka", ówczesna sanitariuszka. Oczywiście Powstanie Warszawskie miało też o wiele bardziej mroczne oblicze...
Audio
  • Pokonać strach. Kto się bał – ten ginął (Sezon na Dwójkę)
Profesor Tytus Karlikowski ps. Wąż (batalion Zośka, kompania Rudy)
Profesor Tytus Karlikowski ps. "Wąż" (batalion "Zośka", kompania "Rudy")Foto: Igor Miszczuk

- Oczywiście, że byliśmy szkoleni do zabijania. Taka jest prawda - wspomina z kolei "Antek", wówczas nastolatek. Aby wziąć udział w Powstaniu, podał fałszywą datę urodzenia. Został ranny w pierwszych dniach zrywu i być może dzięki temu ocalił życie.

Przez przypadek "łączniczką" armii powstańczej została "Zawojka". Gdy 1 sierpnia padły strzały, ona - wówczas 14-letnia harcerka - niosła meldunek z Górnego na Dolny Mokotów. Nie wróciła już do domu... Przygarnął ją oddział powstańczy, bo znała alfabet Morse'a i wszystkie bramy przechodnie w dzielnicy.

Z kolei "Bystry" wspominał w rozmowie z Hanną Marią Giza między innymi pewnego "szurniętego" Francuza, który stoczył rycerski pojedynek z niemieckim oficerem, oraz dwóch towarzyszy broni, który niechcący zastrzelili kolegę. - Po wojnie nigdy nie wracaliśmy w rozmowach do tej sprawy...- zawiesza głos.

Dwójka gościła jeszcze "Kamę", która brała udział w legendarnym zamachu na "kata Warszawy" Franza Kutscherę,  oraz "Węża", który przysięgę składał słynnemu "Rudemu", a przez rok był podkomendnym Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a więc także jednym z pierwszych czytelników jego wierszy.

Więcej wstrząsających wspomnień w nagraniu "Sezonu na Dwójkę". Podzielili się nimi z Państwem: dr Halina Jędrzejewska ps. "Sławka" (batalion "Miotła", zgrupowanie "Radosław"), Alicja Kucharska ps. "Zawojka" (pułk "Baszta"), Maria Stypułkowska-Chojecka ps "Kama" (łączniczka batalionu "Parasol"), prof. Tytus Karlikowski ps. "Wąż" (batalion "Zośka", kompania "Rudy"), Zbigniew Galperyn ps. "Antek” (batalion "Chrobry I”) oraz Wojciech Militzem ps. "Bystry" (pułk "Baszta").

Obchody rocznicy wybuchu Powstawania Warszawskiego w radiowej Dwójce >>>

Zapraszamy też do naszego serwisu specjalnego:

Czytaj także

69. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Program obchodów

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 06:31
- Uroczystościami pod pomnikami Polskiego Państwa Podziemnego i Gloria Victis, dźwiękiem syren w godzinę "W" oraz złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy w miejscach upamiętniających zryw stolica uczci 1 sierpnia 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Był sobie dzieciak" - film o Powstaniu Warszawskim i ludzkiej naturze

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 14:40
O tym "jak opowiedzieć o człowieku, po którym prawie nic nie zostało, ale wiemy tylko jedno - żył w sierpniu 1944 roku w Warszawie” mówił na antenie Trójki reżyser filmu "Był sobie dzieciak” Leszek Wosiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co przygotowało Muzeum Powstania Warszawskiego?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 11:15
W czwartkowym "Poranku Dwójki" porozmawiamy z Pawłem Ukielskim, wicedyrektorem Muzeum, o obchodach 69. rocznicy wybuchu zrywu oraz o tym, jak Muzeum zmienia się na przestrzeni lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwójka w rocznicę Powstania

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 18:00
W pierwszych dniach sierpnia, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, Dwójka zaprasza na audycje specjalne poświęcone wydarzeniom sprzed 69 lat.
rozwiń zwiń