"Dożywocie". Aleksander Fredro o wilkach z Wall Street

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 11:00
- Ta sztuka dotyczy sfery życia, w którą Fredro na dobre zanurzył się po roku 1850, czyli wtedy, gdy sam stał się graczem giełdowym - opowiada Jarosław Gajewski, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego, gdzie trwają przygotowania do premiery "Dożywocia".
Audio
  • Aktorzy Jarosław Gajewski i Szymon Kuśmider opowiadają o przygotowaniach do premiery "Dożywocia" Aleksandra Fredry w Teatrze Polskim w Warszawie (Poranek Dwójki/Dwójka)
Premiera Dożywocia w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie odbędzie się 29 stycznia 2016 roku
Premiera "Dożywocia" w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie odbędzie się 29 stycznia 2016 rokuFoto: Marta Ankiersztejn/Teatr Polski

Według krytyków i historyków literatury to jedna z trzech najlepszych komedii Aleksandra Fredry, która dodatkowo ma bardzo aktualne przesłanie. - Ten tekst pokazuje krwiożercze oblicze współczesnego kapitalizmu, który znamy nie tylko z dzwonka giełdy, ale też z krachów - tłumaczy aktor Szymon Kuśmider.

To już trzecia adaptacja „Dożywocia” na deskach warszawskiej sceny. W 1918 roku sztukę wyreżyserował Ludwik Solski, w 1996 Andrzej Łapicki, teraz robi to Filip Bajon. Goście audycji zdradzają, jak człowiek filmu radzi sobie w teatralnej rzeczywistości i dlaczego w teatrze pojawiły się automaty do gry. Opowiadają także o planach Teatru Polskiego na najbliższy rok.  

Goście Dwójki w trakcie prób do "Dożywocia" Goście Dwójki w trakcie prób do "Dożywocia"

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi:  Marcin Pesta

Goście: Szymon Kuśmider (aktor), Jarosław Gajewski (aktor, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego)

Data emisji: 25.01.2016

Godzina emisji: 8.10

kul/bch

Czytaj także

Aleksander Fredro. "Pozostawił partytury brzmień naszego charakteru narodowego"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2023 06:01
- Rozbawianie ludzi było u niego niczym kostium. Celem było pokazanie wad: zarówno pojedynczych ludzi, jak i całego społeczeństwa - przypominała o funkcji fredrowskiego komizmu prof. Barbara Naganowska. Dzisiaj mija 230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Zadara i dziwna komedia Fredry

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2015 10:00
– To nie jest typowa intryga komediowa, tylko konkretna historia, opowiedziana psychologicznie i bardzo czule – mówił Michał Zadara, reżyser "Wychowanki" w warszawskim Teatrze Powszechnym.
rozwiń zwiń