Hierarchia i spontaniczność. Portret Koreańczyków z Południa

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 08:00
- Nie chciałem, by była to publikacja, która mówi tylko o moich doświadczeniach, osobistych relacjach z Koreą. Jest tu też dużo poważnych tematów, to dawka wiedzy o tym kraju - opowiadał Marcin Jacoby o swojej najnowszej książce "Korea Południowa. Republika żywiołów".
Audio
  • Marcin Jacoby o swojej najnowszej książce "Korea Południowa. Republika żywiołów" (Poranek Dwójki)
Okładka książki Korea Południowa. Republika żywiołów
Okładka książki "Korea Południowa. Republika żywiołów"Foto: mat. prom.

- Dla Koreańczyków bardzo ważna jest strona formalna. Hierarchia, wygląd. To, że są dobrze przygotowani do różnych rzeczy. Nie możemy jednak zapomnieć o ogromniej koreańskiej spontaniczności: wielkie tempo i presja, ale w końcu jakoś się udaje - mówił Marcin Jakoby o złożonym portrecie Koreańczyków z Południa.

W rozmowie również o symbolu koreańskiej kuchni, jakim jest… kapusta pekińska. O skomplikowanej historii tego kraju i o jej wpływie na współczesne relacje z Japonią, Chinami czy USA. Marcin Jacoby opowiadał również o - opisanej w książce - niezwykle bogatej kulturze Koreańczyków: od kinematografii po muzykę współczesną.

***

Prowadzi: Monika Pilch

Goście: Marcin Jacoby (sinolog, autor m.in. "Chin bez makijażu" i "Korea Południowa. Republika żywiołów")

Data emisji: 5.12.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp/pg

Czytaj także

Małgorzata Rejmer: decyzje Envera Hoxhy były poniekąd pragmatyczne

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 18:43
- Każde zerwanie sojuszu z innym krajem: najpierw z Jugosławią, potem z ZSRR, wreszcie z Chinami miało jakiś swój cel i swoje uzasadnienie - mówiła w Dwójce autorka książki "Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Buran. Kirgiz wraca na koń", czyli azjatycki zwrot ku tradycji

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 11:05
- Już w podtytule nawiązałem do Kapuścińskiego, gdyż jeżdżąc już ponad dwóch dekad do Azji Centralnej zauważyłem powrót do tradycyjnych struktur społecznych, instytucji, kultury i religii. To symboliczne wracanie na siodło – mówił w Dwójce Wojciech Górecki.
rozwiń zwiń