Prof. Andrzej Fabianowski: w re-lekturze odkrywa się urodę słowa Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 12:51
- Często spotyka się, czy na forach internetowych, czy w jakiś wspomnieniowych publikacjach, wynurzenia na temat powrotu do lektur szkolnych. Bo wiadomo, że lektury szkolne czytane są pod presją i z definicji się ich nie lubi. I później, np. przy okazji czytania lektur z własnymi dziećmi, nagle człowiek odkrywa, jakie to jest piękne - mówił w Dwójce profesor UW.
Audio
  • Prof. Andrzej Fabianowski o tym, czy język Adama Mickiewicza jest dziś aktualny (Poranek Dwójki)

Mickiewicz_Cytaty_1200x660.jpg
"Czterdzieści i cztery". Plebiscyt Dwójki na 220. urodziny Mickiewicza

W wigilię, 24 grudnia, minie 220. rocznica urodzin Adama Mickiewicza. Jak zauważył prof. Andrzej Fabianowski, narodowy wieszcz wciąż silnie oddziaływuje na współczesnych twórców. - Nie prowadziłem szczegółowych badań na ten temat, ale jeżeli w ogóle w polskiej literaturze, ale także kulturze popularnej XX i XXI wieku obecny jest jakiś poeta romantyczny, to jest to przede wszystkim Mickiewicz. Najwięcej aluzji, nawięcej cytatów, nawet dzisiaj jadąc do radia słuchałem w samochodzie piosenki Roksany Węgiel, która śpiewała "Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga" nawiązujący do "Ody do młodości" - tłumaczył gość Dwójki.

Intrepretuje on to zjawisko jako potrzebę "ściągnięcia wieszcza z pomnika". - Żeby nie był on taką ubrązowioną, hieratyczną, statyczną wielkością, tylko żeby zaczął pomiędzy nami żyć. Dlatego, że Mickiwicz to są jakby dwie wielkości: z jednej strony to jest ten zespół cytatów, te skrzydlate słowa Mickiewicza będące rozpoznawalnym znakiem wspólnoty. Druga rzecz, to taka doroślejsza, bardziej całościowa już lektura Mickiewicza, kiedy w jego dziele odkrywa się wciąż nowe pokłady znaczeń. Kiedy okazuje się, że w jego dziele nie chodzi tylko o mesjanizm, powstania narodowe, walkę o wolność, idee altruizmu czy poświęcenia się, ale też mówi się np. o dylematach i kłopotach kochania - podkreślał profesor UW.

Czy są jeszcze jakieś znaki zapytania związane z biografią Adama Mickiewicza? Który z jego cytatów prof. Fabianowski lubi najbardziej? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: prof. Andrzej Fabianowski (Instytut Literatury Polskiej, Wydział Polonistyki UW)

Data emisji: 20.12.2018

Godzina emisji: 9.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/bch

Czytaj także

Mickiewicz znany, ale nierozumiany

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2018 15:55
Twórczość Adama Mickiewicza rozbieramy na czynniki pierwsze i interpretujemy od najmłodszych lat. Wydaje się, że nie powinna stanowić dla nas tajemnicy. Dlaczego jest inaczej?
rozwiń zwiń