Instytut Polonika na straży polskiego dziedzictwa kulturowego

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2018 11:43
W "Poranku Dwójki" gościć będziemy dyrektorkę Instytutu - Dorotę Janiszewską - Jakubiak, z którą porozmawiamy o dotychczasowej działalności tej instytucji.
Cmentarz Łyczakowski
Cmentarz ŁyczakowskiFoto: Pixabay/czu_czu_PL

Renowacja sklepienia nawy głównej kościoła pojezuickiego we Lwowie, prace konserwatorskie kamiennego fryzu na elewacji kolegiaty św. Wawrzyńca w Żółkwi, konserwacja kamiennych nagrobków na Cmentarzu Łyczakowskim, konserwacja nagrobków na cmentarzu w Montmorency: Bronisława Piłsudskiego, wybitnego etnografa, brata marszałka Józefa Piłsudskiego, oraz nagrobek rodziny Paderewskich, w którym są pochowani syn i żona Ignacego Paderewskiego - Alfred i Helena - między innymi w te ważne projekty, w które włączył się Instytut Polonika.

Ponadto w audycji będzie oczywiście świątecznie - opowiemy o kulisach powstawania polskich kolęd. Bernardyni uchylą nam rąbka tajemnicy i pokażą, jak będzie wyglądać tegoroczna, największa szopka w Polsce. Nasz brytyjski korespondent zabierze nas do domu Muzeum Dickensa w Londynie, gdzie na wystawie "Food, glorious food", na której odtworzone są sceny jedzenia ze wszystkich utworów pisarza, a także zobaczymy dom pisarza, przystrojony na święta. Odwiedzimy ponadto Muzeum Cichej nocy w Hallein pod Salzburgiem.

24. grudnia to oczywiście data związana z Adamem Mickiewiczem - tego dnia 1898 roku w Nowogródku urodził się wieszcz. O tej rocznicy i jak jest celebrowana na Litwie porozmawiamy z naszym korespondentem wileńskim - Kamilem Zalewskim. Tego dnia czeka tez na Państwa wyjątkowy konkurs - będziemy sprawdzać Państwa wiedzę o Mickiewiczu.

>>> Plebiscyt "Czterdzieści i cztery". Poznaj najpopularniejsze cytaty Adama Mickiewicza

"Płytą tygodnia" jest album z muzyką Wojciecha Kilara. Zachęcamy też do wzięcia udziału w świątecznej odsłonie konkursu "Dwójka na piątkę".

***

Na audycję "Poranek Dwójki" w poniedziałek (24.12) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

bch

Zobacz więcej na temat: zabytki
Czytaj także

Historia wrocławskiego pałacu rodziny Wallenberg-Pachalych

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2018 12:00
Zapraszamy na wspólne zwiedzanie rezydencji przy ulicy Szajnochy we Wrocławiu. To jedyny w tym mieście obiekt, obok pałacu Hatzfeldów, gdzie zachowały się oryginalne klasycystyczne wnętrza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chreptiów "Pana Michała". Od historii do literackiej legendy

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 15:30
W audycji rozmawialiśmy o tym, czy sienkiewiczowski Chreptiów, związany z literacką postacią Michała Wołodyjowskiego istniał naprawdę i jak mogła wyglądać legendarna kresowa stanica.
rozwiń zwiń