Instytut Polonika na straży polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2018 10:00
- To był dla nas kolejny krok w tworzeniu pewnej doktryny ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą. Aby pewne sprawy wyszły poza ministerstwo kultury, by mogła powstać samodzielna instytucja, która będzie się zajmowała tym dziedzictwem - mówiła o początkach Instytutu Polonika jego obecna dyrektor Dorota Janiszewska-Jakubiak.
Audio
  • Rozmowa z Dorotą Janiszewską-Jakubiak, dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika (Poranek Dwójki)
Cmentarz Łyczakowski
Cmentarz ŁyczakowskiFoto: Pixabay/czu_czu_PL

Opowiadając o powstaniu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika, Dorota Janiszewska-Jakubiak wspominała zasługi Jacka Milera – zmarłego kilka dni temu historyka sztuki, wieloletniego urzędnika Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Był jedną z tych osób, które tak naprawdę pomogły stworzyć Instytut Polonica - podkreślała Dorota Janiszewska-Jakubiak.

Jakie korzyści dla ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą przyniosło stworzenie Instytutu Polonika? W jakie ważne projekty włączył się Instytut Polonika, w jakich miejscach świata? W rozmowie również m.in. o współpracy z krajami, na terenie których znajdują się dziś obiekty ważne dla polskiej kultury.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Dorota Janiszewska-Jakubiak (dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika)

Data emisji: 24.12.2018

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

Zobacz więcej na temat: zabytki Paweł Siwek KULTURA
Czytaj także

Historia wrocławskiego pałacu rodziny Wallenberg-Pachalych

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2018 12:00
Zapraszamy na wspólne zwiedzanie rezydencji przy ulicy Szajnochy we Wrocławiu. To jedyny w tym mieście obiekt, obok pałacu Hatzfeldów, gdzie zachowały się oryginalne klasycystyczne wnętrza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chreptiów "Pana Michała". Od historii do literackiej legendy

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 15:30
W audycji rozmawialiśmy o tym, czy sienkiewiczowski Chreptiów, związany z literacką postacią Michała Wołodyjowskiego istniał naprawdę i jak mogła wyglądać legendarna kresowa stanica.
rozwiń zwiń