60 lat polskiego rock'n'rolla

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 08:00
- Miasto portowe to miasto, w którym pojawiają się nowe trendy kulturowe. Rock'n'roll pojawił się w Gdańsku dzięki marynarzom. Dlatego też w stosunku do Zachodu byliśmy opóźnieni jedynie o dwa, może trzy lata – mówił w Dwójce Grzegorz Jedlicki, kurator wystawy "Nikt nam nie zabierze młodości. Narodziny bigbitu. Odsłona gdańska".
Audio
Plakat promujący wystawę
Plakat promujący wystawęFoto: mat. promocyjne

Narodziny polskiego rock'n'rolla liczone są tradycyjnie od pierwszego koncertu zespołu Rythm and Blues, który odbył się 24 marca 1959 roku w gdańskim klubie Rudy Kot. Z tej okazji w Muzeum Gdańska otwarto wystawę, która prezentuje ona blisko 150 eksponatów których używali muzycy działający w latach 50-70. ubiegłego wieku. Wśród nich znajduje się m.in. mikrofon jakiego the Rolling Stones używali w Sali Kongresowej w 1967 roku i taki, do którego w Memphis śpiewał Elvis Presley.

 Jaką rolę w narodzinach polskiego rock'n'rolla odegrało Radio Luksemburg? W jaki sposób powstawały pierwsze utwory naszych zespołów? O tym w nagraniu audycji.

***

Przygotował: Marcin Mindykowski

Data emisji: 25.03.2019

Godzina emisji: 7.45

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mko/bch

Zobacz więcej na temat: Rock MUZYKA KULTURA wystawa
Czytaj także

"Teksty Ciechowskiego mają walor literatury"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2018 10:00
- Ta publikacja zbiera wszystkie teksty piosenek napisanych przez Grzegorza Ciechowskiego. Dzięki temu możemy prześledzić jego autorską ewolucje - o publikacji "Obcy astronom" opowiadał w Dwójce redaktor książki Rafał Skonieczny.
rozwiń zwiń