X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Aleksander Dębicz: chcę budzić poczucie wspólnoty Europy

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 14:29
- Pamiętam emocje tamtego dnia. To było coś bardzo radosnego, ekscytującego. Powodem skomponowania utworu "The Union" była chęć wywołania podobnych emocji, byśmy mogli docenić poczucie europejskiej wspólnoty i tego, że razem możemy wiele zrobić – mówił w Dwójce kompozytor.
Audio
  • Spotkanie z Aleksandrem Dębiczem, kompozytorem utworu "The Union" (Poranek Dwójki)
Aleksander Dębicz
Aleksander DębiczFoto: PR

Aleksander Dębicz skomponował utwór "The Union", który jest połączeniem "Mazurka Dąbrowskiego" i finału IX Symofnii, czyli "Ody do radości" Ludwiga van Beethovena z okazji 15. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Kompozycja ma podkreślać ścisły związek Polski z Europą.

- Początkowo wydawało mi się, że połączenie tych utworów może być szokujące, bo to zupełnie odmienne melodie. Jednak podczas spontanicznej improwizacji okazało się, że te dwa tematy potrafią fantastycznie współgrać. Wtedy stwierdziłem, że lepszej metafory być nie może – opowiadał Aleksander Dębicz.

"The Union" jest według kompozytora muzycznym manifestem i wezwaniem do jedności i budowania ducha współpracy. Dlaczego utwór ma nieco romantyczny charakter? Co gościowi audycji jako artyście dała historyczna zmiana, która dokonała się 15 lat temu? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi:  Paweł Siwek

Gość: Aleksander Dębicz (pianista, kompozytor)

Data emisji: 1.05.2019

Godzina emisji: 9.40 

mko/jp

Czytaj także

"Gramy dla Europy!" na 15 rocznicę wejścia do Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 15:50
Gość "Muzycznej Jedynki" Michał Rydzewski z Narodowego Centrum Kultury opowiada o kulturalnych atrakcjach związanych z obchodami 15. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Przewidziane są cztery dni z pasmem różnych rozrywek. Czego i kiedy można się spodziewać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

15. rocznica wejścia Polski do UE. Narodowe Centrum Kultury zaprasza na piknik "Rodzinna Europa"

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 09:21
Z okazji 15. rocznicy wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej w ogrodach Łazienek Królewskich w Warszawie odbywa się dziś piknik "Rodzinna Europa". Narodowe Centrum Kultury przygotowało dla gości wiele atrakcji, a także strefę widowiskowo-rekreacyjną. 
rozwiń zwiń