Etnos Ensemble - pełne spektrum folku

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 12:23
- Nazwa naszego zespołu jest symbolem naszego otwarcia się na muzykę etniczną całego świata, od Kroke po muzykę ludową i tradycyjną Afryki i Wschodu - inspirują nas różne formy folku - mówili muzycy w audycji.
Audio
  • Rozmowa z Piotrem Gachem i Konradem Mertą, finalistami konkursu Nowa Tradycja - Etnos Ensemble (Poranek Dwójki)
Etnos Ensemble
Etnos EnsembleFoto: Grzegorz Śledź

Piotr Gach i Konrad Merta, członkowie zespołu Etnos Ensemble, który znalazł się w gronie finalistów tegorocznego Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja", opowiadali w audycji o wydanej niedawno debiutanckiej płycie grupy - "Gardens".

- Ważną dla nas inspiracją przy projektowaniu tej płyty była natura: codzienny kontakt z roślinnością, ogrodami, to, co pozawala być między materią a duchowością - mówili muzycy. - Archetyp ogrodu jest symbolem różnorodności tego, czym się zajmujemy i jak rozumiemy folk.

W tym rozumieniu łaczą się wpływy muzyki polskiej, żydowskiej czy bałkańskiej, inspiracje czerpane z kultury krajów takich jak Mołdawia czy Rumunia, ale i Kenia. Zarówno na płycie, jak i na festiwalu pokazali szerokie spektrum swoich zainteresowań muzycznych. W ich sercu pozostaje też muzyka Beskidu, z terenów Bielska-Białej, skąd pochodzi akordeonista Konrad Merta. Oprócz niego i Piotra Gacha zespół tworzą także Brtek Pacan i Łukasz Mazanek.

Czym jest dla nich zespół Kroke? Jak zbierają pomysły muzyczne, podróżując? Czego można słuchać na ich debiutanckiej płycie? Szczegóły - w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: Piotr Gach i Konrad Merta (Etnos Ensemble)

Data emisji: 22.06.2019

Godzina emisji: 9.25

at

Czytaj także

Reportaż z trzeciego dnia 22. Festiwalu Nowa Tradycja

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 12:31
rozwiń zwiń