X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Čači Vorba - emocjonalne spojrzenie na muzykę

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 10:18
Już w sobotę w Warszawie, na boisku do koszykówki na tyłach budynku Bogusławskiego 20, zabrzmi wyjątkowa mieszanka muzyki cygańskiej, karpackiej oraz bałkańskiej. W ramach cyklu Grające Podwórka wystąpi bowiem zespół Čači Vorba, czyli jedna z najbardziej uhonorowanych w Polsce i za granicą polskich grup folkowych.  
Audio
  • O muzyce w przestrzeni miasta, działalności zespołu Čači Vorba opowiadali Masha Natanson i Stanisław Siedlaczek (Poranek Dwójki)
  • Jacek Górski opowiadał o dwóch festiwalach w Mrągowie, których jest iniocjatorem - Hybryda Kultur i Projekt Arboretum (Poranek Dwójki)
  • O Letniej Szkole Muzyki Tradycyjnej opowiadał Jan Bernad (Poranek Dwójki)
Caci Vorba
Caci VorbaFoto: Wojciech Kusiński

O muzyce w przestrzeni miasta, działalności zespołu i artystycznych planach opowiadali nasi Goście Poranka - Masha Natanson i Stanisław Siedlaczek z zespołu Čači Vorba.

- Naszą działalność skupiamy obecnie na tematach pobocznych m.in. na Radio Varnie, gramy też w Bałkan Trio, Čači Vorba stało się centrum wokół którego obracają inne aktywności. Radio Varna gra muzykę bałkańską, czerpiemy z lat 80. Używamy syntezatorów i odkiczowiamy stare ludowe piosenki cygańskie. To kwestia estetyki i aranżacji – mówili muzycy Čači Vorba.

Dużą rolę w poznaniu polskiej muzyki cygańskiej przez liderkę zespołu Čači Vorba miała Teresa Mirga.

- Wyjechałam w młodych latach w góry do Teresy Mirgi, żeby spotkać się z muzykami, którzy żyją tą muzyką. Pierwotnie grałam tam muzykę góralską, karpacką ale i właśnie… cygańską – mówiła Masha Natanson - Gram dużo muzyki z Karpat ale i z Rosji, poznałam muzyków z tamtych krajów, ale nie mam mistrza, nie szukałam nikogo. Uczyłam się z nagrań, słucham tej muzyki godzinami. Puszczam sobie to, co mi się podoba i… śpiewam. Spojrzenie na muzykę emocjonalnie jest najważniejsze.


Poza tym w folkowym Poranku Dwójki:

  • Zajrzeliśmy do Letniej Szkoły Muzyki Tradycyjnej, której głównym celem jest ocalenie i twórcza kontynuacja pieśni tradycyjnej. Zajęcia skierowane są do początkujących i zaawansowanych, którzy ciekawi są muzyki źródeł, archaicznych technik śpiewu i metod pracy nad głosem.
  • Połączyliśmy się telefonicznie z Mrągowem. W tamtejszym Amfiteatrze przez cały weekend trwać będą bowiem dwa festiwale - Hybryda Kultur i Projekt Arboretum. To okazja do wysłuchania koncertów gwiazd muzyki folkowej ale też do spotkania z pojęciem muzyki hybrydowej, inspirowanej tradycyjnymi źródłami oraz dziedzictwem kulturowym obszarów wiejskich dawnej Rzeczypospolitej. O wydarzeniach opowiadał ich inicjator, Jacek Górski.
  • Naszą Płytą Poranka była debiutancki album zespołu Odpoczno. To muzyka sięgająca głęboko do źródeł ale też pełna dźwięków współczesnego świata. Stąd na płycie „Odpoczno” znajdziemy elementy muzyki alternatywnej, punk rocka czy nawet hip-hopu.

Nasz adres: poranekdwojki@polskieradio.pl


materiały promocyjne 
Plakat fetiwalowy, fot.materiały promocyjne

Zapraszamy do odsłuchania nagrania.


***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 13.05.2019

Godzina emisji: 7.00-10.00

gs