Krzemionki Opatowskie na liście UNESCO. Od pomysłu do wpisu

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 09:14
- Można powiedzieć, że pomysł zrodził się już ponad 20 lat temu. Natomiast sama procedura trwała w naszym przypadku 5 lat od momentu przygotowania wstępnego wniosku na listę inicjatywną, poprzez przygotowanie właściwego wniosku z niezbędnymi załącznikami i na procesie oceny kończąc - mówił w Dwójce Artur Jedynak z Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu "Krzemionki".
Audio
  • Artur Jedynak z Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu "Krzemionki" o wpisaniu Krzemionek Opatowskich na listę światowego dziedzictwa UNESCO (Poranek Dwójki)
Muzeum Archeologiczne Krzemionki w Ostrowcu Świętokrzyskim
Muzeum Archeologiczne "Krzemionki" w Ostrowcu ŚwiętokrzyskimFoto: krzemionki.pl/mat. prasowe

Od ubiegłego tygodnia najczęściej wymienianym miejscem w Polsce są Krzemionki Opatowskie w woj. świętokrzyskim. Tamtejszy rezerwat archeologiczny 6 lipca b.r. został wpisany jako "Krzemionkowski region pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego" na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

O tym wielkim sukcesie oraz o towarzyszących mu szansach, ale i obawach związanych z funkcjonowaniem tego pomnika historii Polski rozmawialiśmy w audycji z kustoszem Arturem Jedynakiem.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Data emisji: 15.07.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/mko

Czytaj także

"Polska jest wzorem dla standardów UNESCO"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 12:06
- Rynek Starego Miasta i Zamek Królewski w Warszawie to jedyne zrekonstruowane zabytki, które znajdują się na liście światowego dziedzictwa. To wzorzec, który ma posłużyć ekspertom do wypracowania światowych standardów – mówiła w Dwójce prof. Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
rozwiń zwiń