X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Jan Marczewski: Walery Sławek był idealistą

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 13:26
- Najciekawsze w naszym filmie jest to, że staraliśmy się uchylić rąbka tajemnicy z okresu, który w naszej świadomości nie funkcjonuje - opowiadał gość "Poranka Dwójki" – aktor, który w filmie "Piłsudski" wcielił się w postać Walerego Sławka – przyjaciela i najbliższego współpracownika Józefa Piłsudskiego.
Audio
  • Rozmowa z Janem Marczewskim o roli Walerego Sławka w filmie "Piłsudski"
Jan Marczewski
Jan MarczewskiFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

- Nie wiedziałem, jak tragiczną postacią był Walery Sławek. Miał biografię pełną zwrotów akcji, wzlotów i upadków. Ale właśnie dzięki przyjaźni z Piłsudskim udało mu się to wszystko przezwyciężyć. Jedyna wada, którą jego przeciwnicy polityczni mogli mu zarzucić, to że był zbyt oddany Piłsudskiemu. Bo pod każdym innym względem mówili, że był nieskazitelny - opowiadał gość "Poranka Dwójki".

Jan Marczewski podkreślał, że Walery Sławek pochodził z Kresów, a więc silnie były w nim zakorzenione wartości antyrosyjskie i niepodległościowe. - Piłsudski był jedyną osobą, za którą Sławek mógł iść. Inspirował go jako przywódca. Nie zawsze za nim nadążał, ale jak tylko zauważył, co się dzieje, to wtedy w stu procentach starał się tej sprawie oddać.

- Najciekawsze w naszym filmie jest to, że staraliśmy się uchylić rąbka tajemnicy z okresu, który w naszej świadomości nie funkcjonuje. Dla nas Piłsudski to jest człowiek w mundurze, z wąsem. Walery Sławek to również łysy pan z sumiastym wąsem, zakrywającym blizny po wypadku. A my staramy się opowiedzieć o czasach, jak jeszcze Piłsudski nosił brodę – o wąsach nie było wtedy mowy. Gdy był traktowany jako wyrzutek, nie wódz - podkreślał aktor.

Film "Piłsudski" Michała Rosy będzie miał premierę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Co było najtrudniejszego w odtwarzaniu roli Walerego Sławka? I gdzie jeszcze możemy w najbliższym czasie zobaczyć Jana Marczewskiego? O tym w nagraniu audycji.

***

ProwadzącyPaweł Siwek

Gość: Jan Marczewski

Data emisji: 17.07.2019

Godzina emisji: 9.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

am/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tajemnicze samobójstwo Walerego Sławka

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 05:45
Walery Sławek jest postacią z panteonu wielkich, ale przegranych polityków. Pięknie rozpoczęta biografia człowieka, który tak wiele zrobił dla wywalczenia Polsce wolności, i tragiczny kres osoby, której zawaliło się życie polityczne...
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Krew Boga". Bartosz Konopka: ten film był dla mnie katalizatorem

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 13:30
- Ten film najpierw bardzo utrudnił mi życie, był takim krzyżem, który trzeba dźwigać, ale potem pomógł mi wyjść z wielu rzeczy, które przerabiałem w życiu, pomógł mi w przemianie - mówił w Dwójce reżyser "Krwi Boga".
rozwiń zwiń