Fanfara - tradycyjne brzmienia Roztocza Gorajskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 10:00
Fanfara to festiwal muzyki roztoczańskiej, który gościł w Chłopkowie w ostatni weekend wakacji. 
Audio
  • Relacja z festiwalu Fanfara. Muzyka tradycyjna Roztocza Gorajskiego (Poranek Dwójki)
Orkiestra dęta
Orkiestra dętaFoto: Shutterstock.com/Konstantin Shadrin

Od 27 do 31 sierpnia miał w Chłopkowie miejsce festiwal poświęcony muzyce tradycyjnej Roztocza. Na uczestników czekała bogata oferta warsztatów i potańcówek, a także możliwość wspólnego muzykowania w tradycyjnej, roztoczańskiej orkiestrze dętej. Zjechali tam pasjonaci i mistrzowie tradycyjnej muzyki, by zgłębiać tam tajniki gry na instrumentach dętych i nie tylko, a także mało znanen kultury roztoczańskiej

- To najbardziej roztoczańskie Roztocze: mamy tu bardzo akustyczny region. Niestety nie ma wielu aktywnych śpiewaków czy muzyków, ale to stąd pochodziła np. Anna Malec - mówił w audycji Krzysztof Gorczyca - pomysłodawca, organizatori i kierownik imprezy. - Prowadząc badania do jednej z książek o Roztoczu, zobaczyłem, że w tutejszych ośrodkach mnóstwo było entuzjastów muzyki, zwłaszcza wśród rolników - tłumaczył Piotrowi Doroszowi.

W relacji słuchaliśmy o koncertach orkiestr dętych, m.in. Orkiestry ze Zdziłowic, oraz o próbach roztoczańskiej orkiestry dętej, warsztatach tradycyjnych pieśni prowadzonych przez legendarne śpiewaczki: Janinę Pydo i Janinę Chmiel, wspierane przez Agnieszką Szokaluk-Gorczycę i Agatę Harz.

***

Wyemitowano w audycji: Poranek Dwójki

Przygotował: Piotr Dorosz

Goście: Krzysztof Gorczyca (organizator festiwalu Fanfara)

Data emisji: 31.08.2019

Godzina emisji: 8.10

at

Czytaj także

Milo Kurtis: określenie "muzyka świata" jest piękne

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 09:00
- Mimo słusznego wieku cały czas tworzę coś nowego z różnymi muzykami. W przypadku Milo Ensemble gramy moją muzykę, dlatego grupę nazwałem swoim imieniem - opowiadał w "Poranku Dwójki" Milo Kurtis.
rozwiń zwiń
Czytaj także

„Taniec śmierci” Melchiora Grosska

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 17:00
- Wystawa robi niesamowite wrażenie. Grossek stracił swoich braci w czasie działań wojennych. Rodzinna trauma i niezgoda na te wydarzenia odzwierciedliły się w jego niezwykle wymownych wycinankach - mówił w „Poranku Dwójki” Stanisław Kozłowski.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Dziejów Tylicza zaprasza

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 17:00
Muzeum mieści się w budynku dawnego ratusza i składa się z kilku sal wystawienniczych z pamiątkami i przedmiotami codziennego użytku, które ilustrują dawne życie i zwyczaje mieszkańców tej miejscowości. Część eksponatów przekazali sami mieszkańcy ze swoich prywatnych zbiorów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubelszczyzna: Śpiewająco i z przytupem

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 18:30
Na Lubelszczyźnie zakończyły się warsztaty muzyczne „Śpiewająco i z przytupem. Międzypokoleniowe spotkania wokalne i muzyczne”. W ciągu roku w czterech różnych lubelskich wsiach spotykali się ludzie w różnym wieku, aby wspólnie odkrywać tradycje śpiewacze swoich miejscowości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Joniec: Gęśle nie będą wisiały tylko na ścianie!

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 10:30
- Zamierzam ich używać, w zespole kakofoNIKT nie będzie to trudne, każdy gra tu na różnych dziwactwach. Ja też, jak widać było na koncercie, nie wybrzydzam w instrumentarium, a mam wrażenie, że mam jakiś pociąg do smyków – śmiejąc się, opowiadał zdobywca "Złotych Gęśli", Michał Joniec.
rozwiń zwiń