X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Elżbieta Sikora: zainspirował mnie dźwięk syren z Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 11:21
- Utwór "Przejście Podziemne" jest konkretnym zamówieniem, w którym miała się znaleźć elektronika, ponieważ podobno to jest jakaś moja specjalność. Podjęłam się tego z dużą przyjemnością. W tej sytuacji pomyślałam, że chciałabym w jakiś sposób poświęcić ten utwór Warszawie, że on jest warszawski - opowiadała słynna kompozytorka, która w tym roku obchodzi 75. rocznicę swoich urodzin.
Audio
  • Elżbieta Sikora o obchodzie swoich 75. urodzin (Poranek Dwójki)
Elżbieta Sikora
Elżbieta SikoraFoto: materiały prasowe

Elżbieta Sikora PWM photo B_Barczyk_1200.jpg
Elżbieta Sikora. Finał jubileuszu

W niedzielę 20 października zostanie zagrany koncert z okazji 75. urodzin Elżbiety Sikory. Jest on finalnym akcentem wydarzeń związanych z urodzinami artystki. Wcześniej kompozytorka świętowała m.in. we Francji, gdzie został zagrany jej utwór Sonosphère II, a także we Wrocławskim Forum Narodowym, czy na festiwalu Musica Electronica Nova. Finał jubileuszu odbędzie w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Jak zaznaczyła artystka, wybór utworów nie jest przypadkowy, a chociaż wydarzenie jest nostalgiczne, to znalazło się w nim wiele nowych, świeżych kompozycji. W programie odnajdziemy zarówno kompozycje Elżbiety Sikory, jak i utwory Stanisława Moniuszki, Igora Strawińskiego czy Paula Dukasa. Pojawił się również utwór na specjalne zamówienie, czyli Przejście Podziemne, które nawiązuje do trudnej historii Warszawy. - Nie chciałam robić portretu tego miasta, broń Boże. I przyznam się, że taką główną inspiracją było usłyszenie przeze mnie syren na rocznicę Powstania Warszawskiego, które są przejmujące. Pomyślałam sobie, że taki dźwięk powinien się znaleźć w tym utworze - wyjaśniła kompozytorka.

Dlaczego Elżbieta Sikora wybrała Ucznia Czarnoksiężnika Paula Dukasa? I kto jest jej muzycznym mistrzem? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiała: Beata Stylińska

Gość: Elżbieta Sikora (polska kompozytorka)

Data emisji: 17.10.2019

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sławomir Pietras: Bogdan Paprocki to dla kilku pokoleń jeden z ojców polskiej opery narodowej

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 12:08
- Swą wspaniałą formę artystyczną utrzymał przez całe, blisko 70-letnie śpiewanie olbrzymiego repertuaru. Był tenorem, który zaczynał od lekkich, bardzo lirycznych partii, a kończył na partiach mocno spintowych, ale nigdy nie śpiewał poza granicami swojego pięknego głosu - mówił w Dwójce Sławomir Pietras w 100. rocznicę urodzin wielkiego artysty.
rozwiń zwiń