X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Igor Gorzkowski: "Inny świat" to moje największe wyzwanie adaptacyjne

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 11:09
- Najpierw powiedziałem, że koniecznie chcę robić właśnie ten tekst, ale kiedy siadłem już do konkretnej pracy adaptacyjnej, okazało się, że wcale to tak sprawnie nie idzie. Całe to dzieło składa się z takich mikropowieści - fascynujących w lekturze, ale dużo trudniej ułożyć z nich ciąg dramaturgiczny, który jest w teatrze konieczny, żeby utrzymać uwagę widza - mówił w Dwójce reżyser spektaklu telewizyjnego "Inny świat".
Audio
  • Igor Gorzkowski o reżyserowanym przez siebie spektaklu telewizyjnym "Inny świat" na podstawie prozy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego (Poranek Dwójki)

Herling_1200x660 (2.jpg
Gustaw Herling-Grudziński - serwis specjalny

W Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w poniedziałek (21.10) w Teatrze Telewizji premierę będzie miał spektakl "Inny świat" (TVP1, godz. 21.00). To pierwsza telewizyjna adaptacja wspomnień pisarza z okresu niewoli w sowieckim łagrze.

- Od początku wiedziałem, że ostatnia scena w książce Grudzińskiego będzie klamrą dla spektaklu. Czyli spotkanie w Rzymie ze współwięźniem, który w 1945 roku odwiedza Grudzińskiego i prosi go, żeby wyraził zrozumienie dla złożonego przez niego podpisu oznaczającego śmierć dla czterech niemieckich współwięźniów. Później natomiast najważniejszą decyzją była chyba to, że podstawową linię dramaturgiczną tworzy 8 dni głodówki głównego bohatera. Na tym kręgosłupie akcji rozpinana jest retrospekcja z całego pobytu Grudzińskiego w obozie - tłumaczył Igor Gorzkowski.

Na czym polega siła dzieła Gustawa Herlinga-Grudzińskiego? Jakie możliwości jego adaptacji daje Teatr Telewizji? Kto znalazł się w obsadzie spektaklu? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Igor Gorzkowski (autor adaptacji i reżyser spektaklu telewizyjnego "Inny świat")

Data emisji: 21.10.2019

Godzina emisji: 9.30

pg/bch


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marta Herling: ojciec był dla mnie fascynującym mitem

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 18:00
- Zapisał się w mojej pamięci jako człowiek bardzo skoncentrowany na swojej pracy, pisarstwie. Ojciec posiadał wielką energię i pasję tworzenia, budowania swego świata i pielęgnowania polskości. Był dla mnie postacią fascynującą, niemal mityczną – mówiła w Dwójce córka pisarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gustaw Herling-Grudziński. Pisarz o sobie samym

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 18:02
W audycji "O wszystkim z kulturą" przypomnieliśmy postać wybitnego pisarza z archiwalnych nagrań Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe ustalenia nt. biografii Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 17:03
- Na temat pochodzenia rodziny Gustawa Herlinga-Grudzińskiego mieliśmy do tej pory niewiele wiadomości. Pisarz podkreślał całe życie, że jego rodzina była polska, patriotyczna, zasymilowana i tak faktycznie było w jego optyce. Natomiast optyka badacza jego biografii jest inna - tłumaczył prof. Włodzimierz Bolecki, ogłaszając w Dwójce najnowsze ustalenia biografów autora "Innego świata".
rozwiń zwiń