Rafał Leśkiewicz: Przystanek Historia to cyfrowe miejsce spotkań z historią

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 09:08
- Nieprzypadkowo nazwa portalu nawiązuje do stacjonarnych miejsc spotkań i aktywności Instytutu Pamięci Narodowej. Budujemy markę pod nazwą Przystanek Historia, a od pewnego czasu obserwowaliśmy, że istnieje potrzeba udostępnienia szerszemu gronu odbiorców treści historycznych - mówił w Dwójce redaktor naczelny portalu przystanekhistoria.pl.
Audio
  • Dr Rafał Leśkiewicz o portalu Przystanek Historia (Poranek Dwójki)

Przystanek Historia to nowy portal o dziejach XX wieku, uruchomiony przez Instytut Pamięci Narodowej. Udając się do wirtualnego świata spotykamy się z bohaterami ważnych dla Polski wydarzeń i jesteśmy świadkami przełomowych momentów w dziejach kraju. 

Zakres i analiza zebranych tu tematów jest imponująca. Dr Rafał Leśkiewicz zaznaczył, że wśród nich znajdują się publikacje, książki, artykuły wydawnictwa IPN, a także periodyki - wszystko w postaci cyfrowej. Serwis pokazuje to, co w historii Polski najciekawsze, ale też podsumowuje dotychczasowy dorobek naukowy Instytutu Pamięci Narodowej.

- Portal przystanekhistoria.pl jest trochę inny, niż dotychczas funkcjonujące w przestrzeni cyfrowej serwisy internetowe. My przede wszystkim chcieliśmy zbudować serwis, który będzie atrakcyjny pod względem wizualnym, ale też taki, który intuicyjnie podpowiada treści historyczne, szczególnie ludziom młodym i takim, którzy dotąd z historią mają niewiele do czynienia.

Jak w liczbach prezentuje się portal uruchomiony przez IPN? Dlaczego premiera Przystanku Historia zbiegła się z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: dr Rafał Leśkiewicz (redaktor naczelny portalu przystanekhistoria.pl)

Data emisji: 18.12.2019

Godzina emisji: 8.30

am

Czytaj także

1956-1957. Rewolucja między październikami

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 10:00
– To chyba jedyny przełom wśród licznych PRL-owskich przełomów, który od razu był nazywany "rewolucją" - mówił historyk Jerzy Kochanowski, autor książki "Rewolucja międzypaździernikowa. Polska 1956-1957".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Kalwat: poprzez te obrazy historia gen. Maczka ożywa

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 10:00
W "Poranku Dwójki" z historykiem z Muzeum Historii Polski rozmawialiśmy o dwóch filmach dokumentalnych: "Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku" oraz "Marian na wojnie. Animowana historia Mariana Walentynowicza".
rozwiń zwiń