24 marca - Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 11:28
Już po raz trzeci obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wybór daty jest nieprzypadkowy, ponieważ to właśnie 24 marca 1943 roku z rąk niemieckich okupantów zginęła rodzina Ulmów - Józef, jego żona Wiktoria oraz ich dzieci. Zostali straceni za ukrywanie ośmiorga Żydów. Ulmowie stali się symbolem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Polsce.
Audio
  • 24 marca - Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów (Poranek Dwójki)
Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej w Markowej
Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej w MarkowejFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Gwiazda Dawida 1200.jpg
Pamięci Polaków ratujących Żydów - serwis specjalny

24 marca jest szczególnym dniem również dla podkarpackiego Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej w Markowej. Co roku w tym miejscu spotykają się ocaleni z zagłady oraz przedstawiciele władz, aby oddać hołd zamordowanym. Jednak w tym roku, z powodu epidemii koronawirusa, uroczystości zostały ograniczone.

Jednym ze sposobów uczczenia ofiar w czasie epidemii jest spot przygotowany przez muzeum. - Ten spot miał pierwotnie towarzyszyć uroczystościom odbywającym się na placu muzeum, jednak musieliśmy zrezygnować z uroczystości. Dlatego stwierdziliśmy, że dobrze będzie przenieść spot do przestrzeni wirtualnej - mówiła dyrektorka muzeum dr Anna Stróż-Pawłowska.

Dodała również, że online można obejrzeć też specjalną wystawę, poświęconą obchodom Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów. - Wystawa nosi tytuł "Czy można było im w tej samotności pomóc", a jest to cytat Władysława Bartoszewskiego. Wystawa pokazuje polską pomoc ludności żydowskiej, jednak w nieco innym ujęciu. Bardzo nam bowiem zależy na tym, żeby poza indywidualnymi historiami, z których każda jest inna, pokazać też tło udzielanej pomocy. Czasami ważniejsze jest mówienie o realiach w okupowanej przez Niemców Polsce i kreślenie kontekstu zagrożenia oraz kary śmierci, towarzyszącej osobom podejmującym takie decyzje - zaznaczyła dyrektorka muzeum.

***

Rozmawiała: Katarzyna Oklińska

Data emisji: 24.03.2020

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

am

Czytaj także

Historyk: za pomoc Żydom represjom poddawano także rodzinę

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 18:22
- 15 października 1941 r. gubernator Generalnego Gubernatorstwa Hans Frank wprowadził karę śmierci dla Żydów, którzy opuścili getta, jak i też dla Polaków, którzy udzielili pomocy Żydom. Nie tylko ukryli, ale udzielili jakiejkolwiek pomocy - mówiła w Dwójce dr Martyna Rusiniak-Karwat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Romer. Dyplomata, który ratował Żydów w Tokio i Szanghaju

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2024 05:48
Dzięki ambasadorowi RP w Japonii tysiące polskich Żydów uniknęło śmierci. Dyplomata nie tylko pomógł uchodźcom, którzy znaleźli się w Kraju Kwitnącej Wiśni - być może to jego czyny zainspirowały działaczy grupy berneńskiej. Tadeusz Romer zmarł 23 marca 1978 roku. 
rozwiń zwiń