Narodowe Czytanie 2020. Wojciech Kolarski: literatura to coś, co łączy nas wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 11:23
- Akcja Narodowego Czytania została zorganizowana po raz pierwszy w 2012 roku i jedną z pierwszych decyzji prezydenta Andrzeja Dudy była decyzja o jej kontynuacji. W ostatnich latach akcja została jeszcze rozwinięta - mówił w "Poranku Dwójki" Wojciech Kolarski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. W najbliższą sobotę (5.09) Narodowe Czytanie odbędzie się już po raz 9.
Wojciech Kolarski
Wojciech KolarskiFoto: Łukasz Gągulski/PAP

Posłuchaj
09:14 Poranek Dwójki 3.09.2020 kolarski.mp3 Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski o Narodowym Czytaniu 2020 (Poranek Dwójki)

 

Narodowe Czytanie 2020
Narodowe Czytanie 2020 >>>>

Jest jeden dzień w roku, kiedy poziom czytelnictwa osiąga niespotykany wcześniej wzrost - czyta cała Polska, także Polacy za granicą. W tym roku ma być podobnie - już w najbliższą sobotę (5.09) kulminacja Narodowego Czytania. Lekturą tegorocznej akcji jest "Balladyna" Juliusza Słowackiego.

- Narodowe Czytanie to największa kampania, która ma na celu promocję czytelnictwa i największa akcja, która promuje klasykę polskiej literatury. Będziemy oczywiście czytać w Warszawie, ale na ten moment mamy prawie 2,5 tysiąca zgłoszeń z różnych innych miejsc w Polsce i zagranicą. Jedną z nich jest np. Christchurch w Nowej Zelandii, gdzie z racji strefy czasowej tradycyjnie rozpocznie się akcja. Kiedy my w Polsce budzimy się, tam już trwa Narodowe Czytanie organizowane przez tamtejszą Polonię - tłumaczył Wojciech Kolarski.

Jak co roku centralne wydarzenie akcji, inaugurowane przez parę prezydencką, odbędzie się w warszawskim Ogrodzie Saskim. Tym razem jednak nie zgromadzi ono takich tłumów uczestników, jak w latach ubiegłych. - Niestety, jak w przypadku wszystkich wydarzeń, które odbywają się w przestrzeni publicznej, również Narodowe Czytanie podlega rygorom przepisów sanitarnych. Tylko 150 osób, które wcześniej zgłosiły się i zarejestrowały poprzez stronę internetową będzie mogło wziąć udział w tym wydarzeniu. Natomiast wszystkich, którzy będą chcieli zobaczyć, jak przebiega wspólne czytanie w Ogrodzie Saskim, zachęcam do śledzenia relacji online - podkreślał gość Dwójki.

Czytanie "Balladyny" w stolicy potrwa w tym roku krócej, bo od godz. 12.00 do 15.00. Na dwóch scenach w Ogrodzie Saskim wystąpi ponad 60 aktorów, m.in. Ewa Dałkowska, Halina Łabonarska, Stanisław Brudny, Andrzej Mastalerz i Rafał Zawierucha.

Minister Wojciech Kolarski mówił także w audycji, czy w przyszłości lekturą Narodowego Czytania ma szanse zostać książka spoza kanonu literatury klasycznej. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Wojciech Kolarski (Kancelaria Prezydenta RP)

Data emisji: 3.09.2020

Godzina emisji: 9.30


Czytaj także

Narodowe Czytanie 2019. Adam Zieleniecki: cieszymy się, że mogliśmy zachęcić do prozy Brunona Schulza

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 16:36
- To okazja, żeby przypomnieć o pewnych książkach i zachęcić ludzi do czytania. Nawet takimi fragmentami, jak ten, którzy przeczytaliśmy tu z Izą. Myślę, że to bardzo fajna rzecz i przypomniała o opowiadaniu "Mój ojciec wstępuje do strażaków" Brunona Schulza - mówił w Dwójce aktor Białostockiego Teatru Lalek w dniu Narodowego Czytania.
rozwiń zwiń