more_horiz

Muzeum Narodowe w Warszawie. Stanisław Wyspiański powraca

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 13:00
Galeria, w której prezentowane są XIX-wieczne obrazy i rzeźby, zyskała właśnie nową aranżację i to przy tej okazji na ściany Muzeum Narodowego powróciły pastele Stanisława Wyspiańskiego. 
Po latach na wystawę powrócą pastele. Stanisław Wyspiański: Macierzyństwo
Po latach na wystawę powrócą pastele. Stanisław Wyspiański: "Macierzyństwo"Foto: cyfrowe.mnw.art.pl
  • Przy okazji nowej aranżacji Galerii Sztuki XIX Wieku do Muzeum Narodowego powróciły pastele Stanisława Wyspiańskiego.
  • W sali Jana Matejki obrazy zostały poprzesuwane, zyskały też nowe tło kolorystyczne.
  • Kuratorka galerii Agnieszka Rosales Rodriguez podkreśla, że na XIX-wieczne dzieła można patrzeć w kontekście współczesnych problemów, np. klimatycznych czy migracyjnych.

- Stanisław Wyspiański zawsze miał w Muzeum Narodowym swój gabinet pasteli. A pastel jest wrażliwy zarówno na wszelkie drgania, jak i na światło - wyjaśniała w Dwójce Agnieszka Rosales Rodriguez, kuratorka Galerii Sztuki XIX Wieku.

Stanisław Wyspiański w trybie rotacyjnym

Zwiedzających powitają "Chochoły" oraz "Widoki z okna pracowni na Kopiec Kościuszki". Pokazane zostaną portrety żony i dzieci artysty ("Macierzyństwo", "Śpiący Staś"), jego kolegów z kręgu krakowskiej inteligencji i słynny "Autoportret wśród pędów winobluszczu".

- Pastele Wyspiańskiego będziemy pokazywać rotacyjnie, co kilka miesięcy garnitur prac będzie się zmieniał, co pozwoli zwiedzającym zapoznać się ze znacznie większą liczbą dzieł - zaznaczała Agnieszka Rosales Rodriguez.

Jan Matejko w nowych kolorach

Zmieniła się również sala Jana Matejki, ponieważ Muzeum Narodowe zwróciło Zamkowi Królewskiemu w Warszawie długoletni depozyt, słynne "Kazanie Skargi". Jak wyjaśniała Agnieszka Rosales Rodriguez, wymusiło to szereg przesunięć obrazów, które pozwoliły budować nowe narracje i ciekawe zestawienia.

- Przy tej okazji zmieniliśmy zasadniczo kolory w galeriach, obrazy nabrały nowego życia czasem przez bardzo mocne posunięcia kolorystyczne. Wprowadziliśmy też nowy system opisu dzieł sztuki - dodaliśmy krótkie komentarze stworzone we współpracy z Działem Edukacji - wyjaśniała.

Aktualne problemy na XIX-wiecznych obrazach

Kuratorka galerii zachęcała, by podczas wizyty w muzeum spojrzeć na ponad 100-letnie dzieła przez pryzmat współczesności.

- Na "Ziemię" Ferdynanda Ruszczyca możemy spojrzeć poprzez ekran problemów klimatycznych. Kiedy patrzymy na grupę bezdomnych, matkę z dziećmi, w małym gabinecie Jacka Malczewskiego, gdzie wiszą także obrazy zesłańców syberyjskich, to natychmiast przychodzi na myśl humanitarny dramat na polskiej granicy. Gdy oglądamy "Wyrok na Matejkę", to stawiamy sobie pytania o wolność artysty - wyjaśniała.

Czytaj także:

Galeria Sztuki XIX Wieku warszawskiego Muzeum Narodowego liczy przeszło 300 obiektów. Wśród autorów - poza Wyspiańskim i Matejką - są Chełmoński, Boznańska, Malczewski, Gierymski czy Siemiradzki.


Posłuchaj
15:54 Dwojka_Poranek_Dwojki 2021_12_08-09-31-34.mp3 Agnieszka Rosales Rodriguez: Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza do obejrzenia nowej aranżacji Galerii Sztuki XIX wieku (Poranek Dwójki)

Zobacz wideo:

[YouTube Muzeum Narodowego w Warszawie]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Agnieszka Rosales Rodriguez (kuratorka Galerii Sztuki XIX wieku Muzeum Narodowego w Warszawie)

Data emisji: 8.12.2021

Godzina emisji: 9.30

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem