more_horiz

Krajka na zakończenie charytatywnej akcji "Matki Matkom"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 15:13
Dobiega końca charytatywna akcja "Matki Matkom" na rzecz Narodowego Szpitala Dziecięcego w Kijowie, w dużej mierze leczącego obecnie małych pacjentów poszkodowanych przez rosyjską agresję na Ukrainę. W uroczystym koncercie na finał akcji wystąpi znany przemyski zespół wokalny!
Audio
Krajka
KrajkaFoto: Aleksandra Rózga

Akcja "Matki Matkom" to wspólna inicjatywa Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR i Polskiego Radia. Polskie Radio włączyło się w pomoc medykom i małym pacjentom Narodowego Szpitala Dziecięcego w Kijowie. Obecnie są to głównie dzieci ze wschodu Ukrainy. Potrzebne są lekarstwa, środki finansowe i sprzęt medyczny. Zbiórka na rzecz szpitala została zainicjowana 8 maja, w Dniu Matki na Ukrainie, podczas koncertu "Matki Matkom - Matki Polski dla Matek Ukrainy" w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Rozmowy o historii zespołu, a także zaproszenia na wydarzenie posłuchaliśmy w "Poranku Dwójki" po 9.30, a płyta "Krajka w domu" była do zdobycia w audycji!


Do tego:

 • Odwiedziliśmy Szymbark koło Gorlic. Tam 28 maja wystartowała pierwsza odsłona Galicyjskiego Targowiska Instrumentów. Impreza, podobnie jak jej warszawski pierwowzór, zgromadzi wytwórców z całej Polski, ale szczególnie silną reprezentację stanowić będą osoby zajmujące się instrumentami tradycyjnymi swoistymi dla obszaru dawnej Galicji. Na to wydarzenie w "Poranku Dwójki" zapraszał jego kierownik Piotr Piszczatowski.

 • Wróciliśmy do koncertu „Płacz, serduszko, płacz” – pieśni ocalałych z Zagłady w Żydowskim Instytucie Historycznym. "Płacz serduszko płacz" to tytuł nietypowego koncertu. Koncertu, na który składały się pieśni ocalałych z Zagłady, a zorganizowanego w minioną środę w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie. O niezwykłych okolicznościach ich powstania mówił Franciszek Bojańczyk z ŻIH oraz Zisl Slepovitch, który wraz ze swoim zespołem wykonali tytaniczną pracę. Na czym ona polegała? SŁUCHAJ
 • Spotkaliśmy się z laureatami Konkursu Muzyki Folkowej Nowa Tradycja, polsko-ukraińskim duetem Kadabra Dyskety Kusaje

  CZYTAJ: Kadabra Dyskety Kusaje. Ich muzyka zaskakuje ich samych

Ten ukraińsko-polski duet zawiązał się pod koniec 2015 roku, aktywnie działają od roku 2019. Wykonują muzykę z pogranicza folku, dream popu i eksperymentalnej elektroniki. W 2019 roku wydali EPkę, zatytułowaną 'Simplex', która była minialbumem koncepcyjnym, ich debiutancki album "Słowa" ukazał się 21 kwietnia 2022 roku. Wykonują autorskie kompozycje inspirowane ukraińska i polską muzyką ludową oraz reinterpretacje tradycyjnych pieśni ukraińskich. 


Duet Kadabra Dyskety Kusaje Duet Kadabra Dyskety Kusaje

Mariya Mavko odpowiada za wokal i instrumenty, emisję głosu ćwiczyła w chórze, ale przyznaje, że zawsze nieco odstawała. Jest trochę wokalnym samoukiem. Michał Szczepaniec odpowiada za sample. Ciekawe jest to, jak przebiega u nich proces twórczy. Można powiedzieć, że od tyłu! - Tworzymy piosenki przy nagrywaniu, najpierw nagrywamy płytę, a potem uczymy się tych utworów, bo na początku było to mocno zakorzenione w samplingu, kiedy muzyka powstaje najpierw w studiu, a dopiero potem wychodzi się z nią na scenę - tłumaczył Michał Szczepaniec.

Pojawiła się tamilska artystka Priya Ragu oraz wysłuchaliśmy najnowszego odcinka naszego etnolingwistycznego cyklu "Źródłosłów".


PLAYLISTA

 1.  Johann Gottlieb Goldberg Sonata triowa C-dur, IV. Gigue. Presto Amandine Beyer Gli Incogniti 
 2. Krajka Smucę się ja, smucę
 3. Tigana Santana Flor destinada
 4. Claude Debussy Nuit d’etoiles Sabine Devieihe, Alexandre Tharaud
 5. Dziczka Szczasływaja taja put'
 6. Robert Schumann Tańce związku Dawida, op. 6, Zeszyt II, V. Taniec Es-dur, delikatnie i śpiewnie Eric Le Sage
 7. Lajko Felix & Vołosi Side
 8. Jean Francaix, Divertissement cz I Allegretto giocoso Notos Quartet
 9. Kurbasy Chyia to dolyna
 10. Maurice Ravel Réveille-toi, perdrix mignonne Matilda Colliard, Stefano Ligoratti
 11. Antonio Caldara Sonata B-dur op. 1 nr 4, IV. Allegro Amandine Beyer, Leila Schayegh, Matthias Spaeter, Jonathan Pesek, Jörg-Andreas Bötticher
 12. Krajka Popłynęła łozina bystrą wodą
 13. Waldemar Bastos Sofrimento
 14. Alessandro Scarlatti Toccata g-moll Elisa Netzer
 15. Babooshki Oj letily zurawli
 16. Caamano & Ameixeiras Le bal de la Marine
 17. Priya Ragu Santhosam
 18. Krajka Jak leciały gęsi z dalekiego kraju
 19. Krajka Hula, białe gęsi, hula Collectif Medz Bazar Sevgi Mengisi

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 28.05.2022

Godzina emisji: 9.30Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem