Konstruktor Warszawy. Dziedzictwo Józefa Sigalina

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 20:02
W "Poranku Dwójki" porozmawiamy z Andrzejem Skalimowskim, autorem biografii pierwszego po wojnie naczelnego architekta Warszawy. 
Okładka książki Sigalin. Towarzysz odbudowy
Okładka książki "Sigalin. Towarzysz odbudowy"Foto: materiały prasowe

Trasa W-Z, plac Defilad, Konstytucji i Zawiszy, Pałac Kultury i Nauki, Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa (MDM) i wiele innych emblematycznych miejsc Warszawy jest związanych z nazwiskiem Józefa Sigalina. Architekt ten przez niemal 40 lat pracował nad odbudową Warszawy. Jego dzieje, a także niepublikowane wcześniej dokumenty i relacje, zebrał w biografii "Sigalin. Towarzysz odbudowy" Andrzej Skalimowski, który będzie gościem "Poranka Dwójki" o godz. 8.30 (transmisja wideo). 

W audycji opowiemy też o wydarzeniu, które w ciągu kilku dni może stać się okazją do przeanalizowania globalnych problemów współczesnego świata. Zaprosimy Państwa na Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC. W programie tegorocznej odsłony znalazły się m.in filmy o bezwzględnych łowcach kości słoniowej, historia kobiety, która przeżyła niewolę w ISIS, dokumenty pokazujące, jakie piętno odciska na dzieciach wojna i mnóstwo innych poruszających tematów.

Ponadto w audycji Dorota Landowska opowie o monodramie "Stryjeńska. Let's dance, Zofia". W ramach Festiwalu Muzyki Europy Środkowo - Wschodniej Eufonie spotkamy się z autentycznym folklorem karpackim w żywiołowej interpretacji zespołu Vołosi. Porozmawiamy również o fenomenie transformacji dziedzictwa socjalistycznego pod wpływem rozwoju turystyki, który w książce "Turystyka w miejscach kłopotliwego dziedzictwa" ujęła Magdalena Banaszkiewicz

Dla głodnych rywalizacji będziemy mieli konkurs wiedzy "Dwójka na Piątkę" (początek po godz. 8.00). Do zdobycia również nowa "Płyta tygodnia" - "Gloria Campaner & Leszek Możdżer / Live at Enter"

***

Na "Poranek Dwójki" w środę (28.11) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Jakub Kukla.

bch/pg

Zobacz więcej na temat: Warszawa architektura
Czytaj także

Jerzy Staniszkis. "Ze studentami rozmawiał za pomocą kredy"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2018 12:00
- W USA rewelacją okazała się jego zręczność rysowania. Wprowadził metodę nauczania architektury za pomocą szybkich szkiców kredą na tablicy - mówił w Dwójce o cenionym architekcie Tadeusz Barucki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pałac Saski w Warszawie. Czy to dobrze, że zostanie odbudowany?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2018 20:28
- Koncepcja odbudowy tego obiektu, chociaż bardzo szlachetna, nie ma dla mnie uzasadnienia typowo historycznego - mówił w Dwójce Paweł Łepkowski, redaktor naczelny pisma "Uważam Rze Historia".
rozwiń zwiń