X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Piłsudskiemu wróżono: będziesz carem!

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2014 19:00
Okazuje się, że międzywojenna moda na okultyzm rozpoczęła się tak naprawdę w połowie XIX wieku i związana była z polskim dążeniami niepodległościowymi.
Audio
  • Piłsudskiemu wywróżono: będziesz carem! (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Nawet Józef Piłsudski nie stronił od praktyk okultystycznych. Podczas zesłania na Syberii udał się do wróżki, To przepowiedziała mu, że zostanie carem i przerażona uciekła. Jako dyktator chętnie wracał wspomnieniami do tego zdarzenia.
Nawet Józef Piłsudski nie stronił od praktyk okultystycznych. Podczas zesłania na Syberii udał się do wróżki, To przepowiedziała mu, że zostanie carem i przerażona uciekła. Jako dyktator chętnie wracał wspomnieniami do tego zdarzenia. Foto: wikipedia, domena publiczna

Wróżenie z kart, z fusów, horoskopy i seanse spirytystyczne, podczas których media rozmawiają z duchami zmarłych - to niemal codzienność w dwudziestoleciu międzywojennym, kiedy masowo powstawały towarzystwa metapsychiczne a świat materialny przenikał się ze światem duchowym. Popularne medium (a zdaniem wielu - oszust) Jan Guzik prowadził nawet po trzy seanse spirytystyczne jednego wieczoru.

- Ta moda to jeden z wielu przejawów wolności. Pod zaborami praktyki okultystyczne były zabronione. Ale już wtedy przybyły na ziemie polskie z Ameryki - wyjaśnił Przemysław Semczuk, autor książki "Magiczne dwudziestolecie". - Mickiewicz, Słowacki, Konopnicka tworzyli w duchu pewnego oczekiwania, przede wszystkim na niepodległość Polski. To sprzyjało okultyzmowi - dodał historyk prof. Ludwik Malinowski.

Spirytyzm i pokrewne mu praktyki były przede wszystkim domeną elit: społecznych, literackich, nawet naukowych. Ale czy również Józef Piłsudski traktował je serio? I dlaczego carowie bali się polskiego okultyzmu...

Tytuł audycji: "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego"

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Ludwik Malinowski (historyk), Przemysław Semczuk (autor książki "Magiczne dwudziestolecie")

Data emisji: 29.11.2014

Godzina emisji: 16.00

mm/kul

Czytaj także

Paranormalny świat międzywojnia

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2014 18:29
Rosnąca ekscytacji ezoteryką, światem zmarłych, a także wróżenie z kart, czy z fusów, horoskopy i media rozmawiające z duchami. Dwudziestolecie międzywojenne w Polsce to nie tylko okres odradzającej się państwowości, z czym zazwyczaj kojarzymy tą właśnie epokę. To czas, gdy w niepodległej Polsce masowo powstawały wszelkiego rodzaju towarzystwa metapsychiczne będące odzwierciedleniem tych fascynacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magiczne dwudziestolecie w klimacie Archiwum X

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 19:00
Przemysław Semczuk, autor książki "Magiczne dwudziestolecie", w radiowej Jedynce zabrał słuchaczy w podróż do zapomnianego świata duchów, proroctw i seansów spirytystycznych.
rozwiń zwiń