X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Józef Stalin nie mógł działać sam"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2017 14:20
- W systemie totalitarnym funkcjonowanie zespołu doradczego wokół dyktatora było czymś naturalnym. Taki zespół miał nie tylko Stalin, ale także Lenin i Breżniew –powiedział prof. Mariusz Wołos.  
Audio
  • Prof. Andrzej Paczkowski i prof. Mariusz Wołos opowiadają o zespole doradców Józefa Stalina (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Wiaczesław Mołotow, Józef Stalin i Klimient Woroszyłow
Wiaczesław Mołotow, Józef Stalin i Klimient WoroszyłowFoto: Wikipedia/domena publiczna

Goszczący w Dwójce historyk dyskutował wraz z prof. Andrzejem Paczkowskim wokół książki Sheili Fitzaptrick "Zespół Stalina. Niebezpieczne lata radzieckiej polityki".

- Autorka książki jako historyk społeczny stawia tezę, że Stalin nie mógł funkcjonować bez zespołu doradców, a zespół nie mógł istnieć bez dyktatora. Takie stwierdzenie stanowi polemikę do funkcjonującej historiografii, według której wszystkie decyzje zależały od Stalina. Tymczasem analizując fakty, widać, że za czasów ZSRR z posiadania "drużyny" zrezygnował jedynie Chruszczow, który pełnił władzę w latach 1957-64 – dodał prof. Mariusz Wołos.

W nagraniu audycji posłuchamy również o tym, jaki był skład drużyny Stalina, a także o jej członkach, którzy... mieli odwagę, by sprzeciwiać się w niektórych decyzjach radzieckiemu dyktatorowi.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza 

Goście: prof. Andrzej Paczkowski (Instytut Studiów Politycznych PAN) i prof. Mariusz Wołos (Instytut Historii PAN, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie)

Data emisji: 6.05.2017

Godzina emisji: 16.00

mz/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stalin wszędzie wietrzył spisek

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2017 07:00
Dowódców Armii Czerwonej, na czele z marszałkiem Michaiłem Tuchaczewskim, oskarżono o działania wrogie wobec ZSRR i kontakty z kołami wojskowymi obcych mocarstw. Wszyscy zostali straceni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

XX Zjazd KPZR i tajny referat Chruszczowa

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 06:03
Przemówienie, które I Sekretarz KC KPZR Nikita Chruszczow wygłosił w nocy z 24 na 25 lutego 1956, miało otworzyć delegatom oczy na poczynania Józefa Stalina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od Stalina do Putina. Rosyjska schizofrenia

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 19:17
Coraz mniej Rosjan potępia zbrodniczy reżim Józefa Stalina, zaś agresywna polityka Kremla cieszy się bardzo dużym poparciem społecznym. Dlaczego tak się dzieje?
rozwiń zwiń