X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Związki ludzkiego mózgu z czasem

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 17:04
 - W fizyce czas to zmiana, a zmiana to czas. Jedno i drugie jest więc w pewnym sensie tożsame. Z tego punktu widzenia powstaje pytanie, jak można mierzyć czas. Czy upływ czasu jest czymś obiektywnym, czy też nie? - mówił w Dwójce prof. Krzysztof Meissner z Instytutu Fizyki Teoretycznej UW.
Audio
  • Mózg - władca czasu? (Klub Ludzie Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: agsandrew/Shutterstock.com

Mówimy, że czas to pieniądz i że trzeba go oszczędzać. Mówimy o zabijaniu czasu, o braku czasu albo jak Witkacy w "Pannie Tutli Putli": "czas tak ucieka, jak jaki ekspres, gońmy go, gońmy, jak zająca pies".

Naukowcy i filozofowie rozprawiają o czasie subiektywnym, własnym, skoordynowanym, gwiazdowym, czasie reakcji i o czasoprzestrzeni.

Czy to znaczy, że czas może być wszystkim? Gdzie rodzi się czas? Jest wszędzie czy tylko w naszym mózgu? A może w ogóle go nie ma? Czym jest czas? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego 

Prowadziła: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Elżbieta Szeląg (neuropsycholog z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nęckiego PAN), prof. Krzysztof Meissner (fizyk z Instytutu Fizyki Teoretycznej UW) i dr Tomasz Dziedzic (neurochirurg, Warszawski Uniwersytet Medyczny)

Data emisji: 2.03.2019

Godz. 16.00 

pg/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W środku głowy, czyli psychologia i technologia

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 15:00
Czy można empirycznie zweryfikować skuteczność terapii psychoanalitycznych? Jak to zrobić i co z tego wynika? O tym rozmawialiśmy w "Rachunku myśli".
rozwiń zwiń