X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Mariusz Urbanek: karmienie wszy było ich polisą na życie

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2018 15:00
- W okupowanym Lwowie zatrudnienie w Instytucie prof. Rudolfa Weigla dawało gwarancję, że nie zostanie się wywiezionym przez Niemców na roboty - opowiadał w Dwójce autor biografii naukowca, który wynalazł szczepionkę przeciwko tyfusowi.
Audio
  • Mariusz Urbanek o książce "Profesor Weigl i karmiciele wszy" (Wolna sobota/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

czyta_Mastalerz_1200.jpg
Nauka i wojna. Historia człowieka, który pokonał tyfus

Prof. Weigl był badaczem, którego, ze względu na zasługi w walce z tyfusem, próbowali namówić do współpracy zarówno Rosjanie jak i Niemcy. Naukowiec, po wkroczeniu hitlerowców do Lwowa w 1941 roku, wykorzystał swój autorytet do otoczenia parasolem ochronnym jak największej grupy studentów i profesorów. - Podjął bardzo trudny, ale i brutalny wybór, kierując się tym, by uratować najbardziej zdolnych - opowiadał w audycji Mariusz Urbanek. - Wiedział, że wojna się kiedyś skończy i talenty jego personelu będą potrzebne do odbudowy kraju.

W roli karmicieli wszy, którzy tuczyli pasożyty własną krwią, zostali zatrudnieni m.in. Zbigniew Herbert, Stefan Banach, Stanisław Skrowaczewski czy Andrzej Szczepkowski. W audycji Mariusz Urbanek opowiadał o zwyczajach, które panowały podczas przystawiania skrzyneczek z owadami do ud badaczy. Biograf zwrócił też uwagę na dramatyczny wybór prof. Weigla, który, mimo austriackiego pochodzenia, odmówił dopisania go do niemieckiej listy narodowościowej. Biograf dodał, że ten patriotyczny gest, ale też przekazywanie antytyfusowych szczepionek polskiemu podziemiu, nie uchroniło biologa od podłości, która spotkała go od współobywateli po wojnie.

W audycji Mariusz Urbanek opowiadał także o innych swoich książkach biograficznych m.in. o pozycji poświęconej polskim matematykom ze Lwowa, która, ku jego zaskoczeniu, okazała się wielkim hitem na rynku literackim.

***

Tytuł audycji: Wolna sobota

Prowadził: Jerzy Kisielewski

Gość: Mariusz Ubranek (pisarze, biograf)

Data emisji: 27.10.2017

Godzina emisji: 16.00

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dla kogo nagroda im. Jana Długosza?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 12:00
- Każdy z jurorów konkursu kieruje się własnymi kryteriami, ale wszyscy są zgodni, że muszą to być książki, które z najwyższym profesjonalizmem próbują rozwiązać jakiś istotny problem. Powinny też dotyczyć spraw istotnych dla współczesności - mówił w Dwójce prof. Ryszard Nycz.
rozwiń zwiń