"Prawa człowieka mają oparcie w islamie"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 20:00
- Nie zmienia to oczywiście faktu, że prawa człowieka są w krajach muzułmańskich lekceważone - mówiła dr Marta Widy-Behiesse, zapraszając do udziału w projekcie "Patrzę na: islam".
Audio
  • Rozmowa o projekcie "Patrzę na: islam" (Wybieram Dwójkę)
Kod moralny islamu i chrześcijaństwa są bardzo podobne. Jak w tym kontekście rozumieć radykalną różnicę pozycji obu kobiet w obu kulturach? (zdjęcie ilustracyjne)
Kod moralny islamu i chrześcijaństwa są bardzo podobne. Jak w tym kontekście rozumieć radykalną różnicę pozycji obu kobiet w obu kulturach? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Elena Norbiato, lic. CC BY 2.0 (flickr)

Celem przeglądu filmów i serii debat, które odbędą się w dniach 19.09-11.10 w Warszawie, Białymstoku, Lublinie i Łomży, jest przeciwdziałanie mowie nienawiści oraz przełamanie stereotypu postrzegania osób wyznających islam jako ludzi zagrażających ładowi społecznemu, który to obraz dominuje w obecnym dyskursie publicznym.

- Nie oznacza to, że uciekamy od trudnych tematów, udając, że nie ma wahhabizmu i Państwa Islamskiego - podkreślił Kamil Kamiński reprezentujący organizatora, Fundację Przestrzeń Wspólna - Niepokoi jednak fakt, że sposób mówienia o mahometanach przypomina dziś język III Rzeszy wobec Żydów - dodał.

Czytaj także
Houellebecq 1200.jpg
Kieżun o "Uległości": nawet islam nas nie uratuje

"Patrzę na: islam" to świetna okazja, by posłuchać zupełnie innego języka, m.in. głosu kobiet walczących o prawo do solowego śpiewu w Iranie czy głosy Salmy Hayek, którego słynna aktorka udzieliła... "Prorokowi".

***

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: dr Marta Widy-Behiesse (Zakład Islamu Eurpejskiego UW), Kamil Kamiński (Fundacja Przestrzeń Wspólna)

Data emisji: 9.09.2015

Godzina emisji: 16.15

Materiał wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę"

mm/jp

Czytaj także

W Europie wrócą kontrole graniczne?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 11:33
Rada Europejska zdecydowała, że państwa UE powinny do końca lipca zadeklarować przyjęcie w sumie 60 tys. uchodźców. Czy wywoła to zmiany w funkcjonowaniu strefy Schengen?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kryzys emigracyjny zmieni Europę?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2015 19:42
Problemy Unii Europejskiej związane z narastającą falą uchodźców mogą mieć, jak się okazuje, bardzo dalekosiężne i nie do przewidzenia skutki.
rozwiń zwiń