Szaleństwo i surrealizm. "Pan Tadeusz" wg Wilkonia

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 17:00
- Trzeba spojrzeć na Mickiewicza jako na fenomen ekspresji poetyckiej. On nawet używał środków surrealnych - opowiadał Józef Wilkoń, autor ilustracji do Mickiewiczowskiej epopei.
Audio
  • Z Józefem Wilkoniem o jego ilustracjach do "Pana Tadeusza" rozmawia Aleksandra Łapkiewicz (Wybieram Dwójkę)
Józef Wilkoń pracę przyPanu Tadeuszu uważa za jedno ze swoich największych osiągnięć. Na zdj. fragm. okładki książki Pan Tadeusz z ilustracjami Wilkonia
Józef Wilkoń pracę przy "Panu Tadeuszu" uważa za jedno ze swoich największych osiągnięć. Na zdj. fragm. okładki książki "Pan Tadeusz" z ilustracjami WilkoniaFoto: Media Rodzina/materiały prasowe


- Uwaga, jaką poeta poświęcił środowisku, pejzażowi, to sprawa bardzo odkrywcza. Można odnieść wrażenie, że Adam Mickiewicz był prekursorem impresjonizmu – mówił Józef Wilkoń.

Artysta, omawiając swoje ilustracje do "Pana Tadeusza", wskazywał także na inną, nie mniej nowatorską, technikę poetyckiego obrazowania: na elementy właściwe dla surrealizmu. Świadczyłby o tym choćby opis nadejścia burzy i nienaturalne zachowanie się pewnych wieprzy.

***

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz

Gość: Józef Wilkoń (rzeźbiarz i rysownik)

Data emisji: 26.01.2016

Godzina emisji: 16.00

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

jp/ei

Czytaj także

Ryby jako poligon artystyczny. Świat Józefa Wilkonia

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 17:00
Józef Wilkoń popularność zdobył dzięki charakterystycznym rzeźbom i rysunkom zwierząt. Jak się okazuje, istotną rolę w jego artystycznym rozwoju odegrały ryby.
rozwiń zwiń