Holendrzy przejrzą się w XVIII-wiecznej książce

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2016 16:00
W audycji "Wybieram Dwójkę" Kamil Bałuk opowiedział o swoim projekcie nagrodzonym w Konkursie Stypendialnym im. R. Kapuścińskiego.
Audio
  • Kamil Bałuk o swoim holenderskim projekcie (Wybieram Dwójkę)
  • Monika Wąs o książce "Dymny. Życie z diabłami i aniołami" (Wybieram Dwójkę)
  • Prof. Tadeusz Lubelski i Andrzej Wajda o cyklu wykładów i projekcji "Malarstwo w filmach Andrzeja Wajdy" (Wybieram Dwójkę)
  • Relacja z trzech nowych wystawach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (Wybieram Dwójkę)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: William Hoiles/wikimedia/CC BY SA 2.0

Dzien­ni­ka­rz pracuje nad reportażem, w którym wyrusza w podróż po współ­cze­snej Holan­dii razem osiemnastowieczną książką "ABC ojczy­zny” Johana Hen­rika Swil­densa, która zawiera listę cnót Holendra oraz czyhające na niego zagrożenia. Zamiarem Kamila Bałuka jest rozprawienie się ze stereotypowym wizerunkiem mieszkańców Holandii.

W audycji rozmawialiśmy także z Moniką Wąs o książce "Dymny. Życie z diabłami i aniołami" i zapowiedzieliśmy cykl wykładów i projekcji "Malarstwo w filmach Andrzeja Wajdy" przygotowanym z okazji 90. urodzin reżysera w Kinie Muz w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Ponadto mówiliśmy o trzech nowych wystawach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. To ekspozycje "Chleb i róże. Artyści wobec podziałów klasowych", "Robiąc użytek. Życie w epoce postartystycznej" oraz "Po co wojny są na świecie. Sztuka współczesnych outsiderów".

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Data emisji: 23.02.2016

Godzina emisji: 16.00

mc/bch

Czytaj także

Holandia – kraj, który wciąż się powiększa

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2015 20:00
– To jedyny kraj na świecie, któremu przybywa terytorium, ale nie w drodze agresji czy aneksji – mówił Marek Orzechowski, autor książki "Holandia. Presja depresji".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Złoty wiek: Holendrzy wynoszą obrazy z kościoła

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2015 14:00
- Protestantyzm odrzucał kult świętych oraz obrazów religijnych. Dzięki temu w XVII wieku w Holandii narodziło się malarstwo rodzajowe - wyjaśnia genezę wielkiego przełomu dr Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Holandia. Chleb z masłem sprzed czterech wieków

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2015 13:00
Pieter de Hooch, znakomity XVII-wieczny malarz rodzajowy, dowiódł, że tematem wielkiej sztuki mogą być najprostsze domowe czynności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiesław Dymny. "My gadaliśmy, a on po prostu tworzył"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 14:00
W 80. urodziny Wiesława Dymnego przypomnieliśmy reportaż "Przychodzimy, odchodzimy. Wiesław Dymny", zrealizowany w 1988 r. 10. rocznicę śmierci barwnego twórcy.
rozwiń zwiń