X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Czy Witkacy chciał zginąć za cara?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2016 18:00
O mało znanym okresie w życiu wybitnego artysty - czasie służby w elitarnej carskiej Lejbgwardii - opowiada książka "Wojna Witkacego, czyli kumboł w galifetach" Krzysztofa Dubińskiego.
Audio
  • O Witkacym na frontach I wojny światowej (Wybieram Dwójkę)
Fragment Autoportretu z samowarem (1917 r.) autorstwa Witkacego
Fragment "Autoportretu z samowarem" (1917 r.) autorstwa WitkacegoFoto: wikimedia/domena publiczna

- Po samobójczej śmierci Jadwigi Janczewskiej Witkacy znalazł się w stanie głębokiej depresji. Wraz z Bronisławem Malinowskim wybierał się do Australii na wyprawę badawczą. Zrezygnował w ostatniej chwili, dowiedziawszy się o wybuchu I wojny światowej - opowiadał nasz gość. - Być może myśli samobójcze zastąpił pragnieniem śmierci w jakimś konkretnym celu - dodał.

Wkrótce Witkacy trafił do elitarnej carskiej gwardii. Jak zwrócił uwagę Krzysztof Dubiński, mógł to być także wyraz buntu wobec apodyktycznego i antyrosyjsko nastawionego ojca. Witkiewiczowie dotknięci zostali bowiem represjami po stłumieniu powstania styczniowego i zdecydowali się na wyjazd do Galicji. Mimo to ich pierworodny syn nie mógł służyć w armii niemieckiej ani autro-węgierskiej, a jedynie - rosyjskiej...

***

Rozmawiała: Monika Pilch

Gość: Krzysztof Dubiński (dziennikarz, pisarz, autor książki "Wojna Witkacego, czyli kumboł w galifetach")

Data emisji: 24.02.2015

Godzina emisji: 16.30

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę"

mm/asz

Czytaj także

Czy Witkacy miał szansę przeżyć?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 12:00
– Śmierć chodziła koło niego. W jego twórczości jest tak wiele samobójstw, że można zadać pytanie: czy artysta nie zabiłby się nawet wtedy, gdyby nie było drugiej wojny światowej? – zastanawiał się w Dwójce prof. Lech Sokół, badacz dzieła i biografii Witkacego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czego bał się Witkacy?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 18:40
Żeby poznać wszystkie obsesje i demony Witkacego, warto posłuchać "Autoportretu Witkacego" Jacka Kaczmarskiego - mówił profesor Janusz Degler. - W tym wierszu jest odpowiedź na to, czego bał się artysta i dlaczego wybrał samobójstwo w owym pamiętnym wrześniu 1939 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witkacy i jego ojciec. Starcie geniuszy?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 16:14
Z jednej strony znakomity malarz i krytyk sztuki. Z drugiej – jeden z najważniejszych polskich twórców XX wieku. Spotkanie w rodzinie takich osobowości musiało rodzić napięcia.
rozwiń zwiń