Józefa Wilkonia błędne przygody z Don Kichotem

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2016 18:30
Śmierć wydawcy, brak pieniędzy, a nawet złodzieje... – Don Kichot miał trochę kłopotów – mówił ilustrator o wieloletnich próbach zilustrowania dzieła Cervantesa.
Audio
  • Józef Wilkoń o swoich ilustracjach do "Don Kichota" Cervantesa (Wybieram Dwójkę)
Józef Wilkoń
Józef WilkońFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Na początku października, z okazji mijającej w tym roku 400. rocznicy śmierci pisarza, ma się wreszcie ukazać dwutomowa edycja powieści "Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manchy" z ilustracjami Józefa Wilkonia. Ich oryginały można oglądać do 29 września w Domu Słów w Lublinie. Autor dzieł opowiadał w Dwójce m.in. o kłopotach, które napotkał ze swoim Don Kichotem.

– Najpierw miałem zrobić ilustracje dla Flammariona, ale Flammarion umarł. Potem dostałem propozycję od Prószyńskiego, ale ten się przestraszył kosztów. Następnie robiłem Don Kichota na plenerze w Osiekach, po którym była wystawa w Orłowie - zadzwoniono do mnie, że było włamanie i ktoś ukradł moje rysunki – wspominał Józef Wilkoń.

Artysta mówił też o ekspresowym tempie, w którym powstało ponad sto obecnych ilustracji, o tym, jak namalować lecące kamienie, oraz o tym, jak "Wilkoniowaty" Don Kichot zmieniał się przez kilkadziesiąt lat przygód z błędnym rycerzem.

***

Rozmawiała: Aleksandra Łapkiewicz

Gość: Józef Wilkoń (ilustrator, malarz i rzeźbiarz)

Data emisji: 15.09.2016

Godzina emisji: 17.15

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mc/mz

Czytaj także

Szaleństwo i surrealizm. "Pan Tadeusz" wg Wilkonia

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 17:00
- Trzeba spojrzeć na Mickiewicza jako na fenomen ekspresji poetyckiej. On nawet używał środków surrealnych - opowiadał Józef Wilkoń, autor ilustracji do Mickiewiczowskiej epopei.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wilkoń: metafory La Fontaine'a mnie nie biorą

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2016 14:00
- Nie ma powodów, by złe cechy ludzkie ilustrować symbolami głupiego, chytrego czy okrutnego zwierzęcia, bo jest zupełnie na odwrót - mówił w Dwójce wybitny rzeźbiarz i ilustrator.
rozwiń zwiń